Lage Lund „Terrible Animals”

Criss Cross, 2019

Piąty album Lage Lunda wydany przez wytwórnię Criss Cross wygląda atrakcyjnie już od momentu zapoznania się ze składem kwartetu sformowanego przez gitarzystę.

Perkusista Tyshawn Sorey ma już na koncie siedem autorskich płyt, a także współpracę między innymi z Myrą Melford, Stevem Colemanem, Anthonym Braxtonem, Kris Davis, Ingrid Laubrock oraz Vijayem Iyerem.

Najmłodszy z całego zespołu Sullivan Fortner jest uznawany za jedną ze wschodzących gwiazd jazzowego fortepianu. W ubiegłym roku uwagę przykuł album jego tria z gościnnym udziałem Roya Hargrove’a oraz nagrodzona później Grammy, duetowa płyta z Cecile McLorin Salvnat.

Larry Grenadier to oczywiście przede wszystkim jedna trzecia zespołu Brada Mehldaua oraz tria Fly. W tym roku zachwycił już solowym, autorskim albumem. Album Lunda jest jego czternastym (acz pierwszym po dość długiej przerwie) występem w barwach Criss Cross.

Dla tych właśnie artystów, przygotował norweski muzyk dziesięć własnych kompozycji, które wypełniły nieco ponad godzinną płytę. Rozpoczyna się całość utworem Hard Eights mieszającym ciekawy, melodyjny motyw z fragmentami mrocznymi i nerwowo rozedrganymi. Melodyjna apetyczność cechuje większość albumu. Wyjątkiem – choć nie pod względem atrakcyjności – są: krótki utwór tytułowy (jako ciekawostkę warto zaznaczyć że tytuł Terrible Animals zaczerpnięty został z fragmentu książki Kurta Vonneguta) oraz niemal cały Octoberry z kapitalnie potraktowaną gitarą akustyczną. Urzekająco wybrzmiewa Haitian Ballad. Długie, w zdecydowanej większości, nagrania, trwające siedem do dziesięciu minut, pozwalają na znalezienie miejsca dla podkreślenia indywidualnych zalet każdego z instrumentalistów. Dając w efekcie bardzo smakowitą propozycję muzyki lekkiej acz wcale nie banalnej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s