Alexi Tuomarila Trio “Sphere”

Edition Records, 2019

Wydany przez Edition Records album “Sphere” jest trzecią produkcją tria dowodzonego przez fińskiego pianistę Alexi’ego Tuomarilę.  Jak poprzednio towarzyszą mu Mats Eilertsen ​na kontrabasie oraz Olavi Louhivuori na perkusji. Całą trójka gra już ze sobą – jako zespół, ale i jako sidemani – od 15 lat (Tuomarila i Louhivuori pojawili się chociażby na „Dark Eyes” Tomasza Stańki).

Do nagrania najnowszej płyty trio zaprosiło kolejnego znakomitego fińskiego muzyka, znanego z częstych występów w Polsce i także nagrywającego dla wspomnianej brytyjskiej wytwórni, Verneri’ego Pohjolę. Trębacz gościnnie zaprezentował się w trzech spośród ośmiu utworów.

Alexi Tuomarila rozumie muzykę jako sferę podlegającą ustawicznym zmianom. Chętnie czerpiącą ze zróżnicowanego kulturowo i stylistycznie otoczenia. Pozwalającą by inspiracje przenikały się i znacząco uwypuklały swoją obecność. Pięćdziesięciominutowy album hołduje tym poglądom.

Typowe dla mainstreamowego tria fortepianowego dynamiczne utwory przeplatają się z nagraniami idącymi bardziej w kierunku improwizacji. To przede wszystkim wpływ obecności Pohjoli – zarejestrowane z jego udziałem „Jord” oraz „Krakow” (mały lokalny smaczek z naszego podwórka, zapewne pokłosie licznych wizyt Tuomarili i jego kompanów nad Wisłą) są najciekawszymi punktami całego albumu. Bardzo dobrze wypadają także spokojniejsze „Sirius” oraz „Unfold”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s