Bogusław Kopka „Gułag nad Wisłą”

Wydawnictwo Literackie, 2019

Bogusław Kopka jest historykiem i autorem publikacji z okresu II wojny światowej oraz czasów PRL. W swoich książkach wielokrotnie poruszał kwestie związane z tematyką obozową. „Gułag nad Wisłą” jest  – kolejną już ze strony tego autora – próbą usystematyzowania wiedzy na temat komunistycznych obozów pracy w Polsce w latach 1944-56 (tak również brzmi podtytuł wydawnictwa).  

Autor szczegółowo omawia problematykę swojej pracy, wspomagając narrację relacjami świadków, co zdecydowanie przysparza książce wartości i atrakcyjności. Czytelnik ma szansę spojrzeć na problem zarówno od szerszej strony, chociażby zapoznając się z organizacją całego systemu obozów, ale także na wybrane aspekty bardziej szczegółowe, jak sylwetki niektórych z obozowych funkcjonariuszy.  Bogaty zasób ilustracji, obszerna bibliografia oraz statystyczny aneks podtrzymują pozytywną ocenę publikacji.

W moim odczuciu znalazły się jednak niestety w książce także pewne niedoskonałości. Miałem miejscami wrażenie braku dostatecznego uporządkowania całego wywodu – niektóre kwestie pojawiały się niezależnie w kilku rozdziałach. Nieco zbyt długie w stosunku do całości wydało mi się również wprowadzenie, koncentrujące się na historii sowieckiego Gułagu i nazistowskich obozów koncentracyjnych, zajmujące szóstą część trzystustronicowej książki.   

„Gułag nad Wisłą” jest jednak mimo tych zastrzeżeń cenną pozycją i mam nadzieję, że rozrusza nieco historyczny dyskurs w temacie komunistycznych obozów w powojennej Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s