Kate Brown „Czarnobyl. Instrukcje przetrwania”

Wydawnictwo Czarne, 2019

Temat katastrofy w Czarnobylu nie znika z oczu opinii publicznej. Większość publikacji koncentruje się jednak na samym wypadku i analizie jego przyczyn, dość schematycznie traktując jego skutki. Książka Kate Brown (o „Plutopii”  tej autorki pisaliśmy tutaj: http://bit.ly/2JdT4hP) podchodzi do zagadnienia zupełnie odmiennie. Autorka poświęca karty swojej książki przede wszystkim temu co czarnobylska katastrofa przyniosła przez kolejne lata ludziom i środowisku.

Interesujący się tematem pamiętają zapewne wstrząsający reportaż Swietłany Aleksijewicz o ofiarach katastrofy. Kate Brown nieco inaczej, mniej emocjonalnie prowadzi swoją opowieść. Jednak przedstawione przez nią informacje są przynajmniej tak samo przerażające jak w wypadku książki białoruskiej pisarki.  

Praca Brown prezentuje bliższy naukowemu podejściu punkt widzenia. Może to w pierwszej chwili wydać się nużące dla czytelnika. Tak jednak nie jest. Przede wszystkim ze względu na fakt, że wiele przedstawionych informacji, stawia pod dużym znakiem zapytania entuzjastyczne niekiedy doniesienia z tzw. Strefy wykluczenia, o tym , że przyroda już sobie ze skutkami awarii poradziła. Brown wprost pyta czy to otwartość w stosunku do tego co dziś dzieje się w bezpośrednim otoczeniu czarnobylskiej elektrowni nie służy jedynie odwróceniu uwagi od faktycznej katastrofy, która ma miejsce zupełnie gdzie indziej.

Reporterka kreśli przy tym dość niepokojący obraz oficjalnej narracji – co ciekawe prowadzonej także przez oficjalne czynniki w zachodniej Europie i USA – opisującej skutki katastrofy. a podnoszone przez nią wątpliwości i stawiane pytania nie oszczędzają nikogo: począwszy od władz dawnego ZSRR, poprzez Międzynarodową Agencję  Energii Atomowej, po Greenpeace.

Kate Brown studiowała w ZSRR w czasie gdy wydarzyła się katastrofa. Dzisiejszy stan spraw opisała podróżując po terenach Białorusi i Ukrainy oraz przeczesując moskiewskie archiwa. Nie jest więc „reporterem zza biurka”. „Czarnobyl. Instrukcje przetrwania”  to tytuł mocny i wstrząsający, a na przedstawiane przez autorkę fakty warto, a wręcz należy spojrzeć z ogromną uwagą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s