Julian Lage „Love Hurts”

Mack Avenue, 2019

Niespełna rok po przednim autorskim albumie Juliana Lage, dostaliśmy kolejną  płytę tego gitarzysty: Love Hurts. Oba albumy nagrane zostały w triu, ale na tym podobieństwa obu wydawnictw w zasadzie się kończą.

Na Modern Lore Lage wzbogacił brzmienie tria o keyboardy, marakasy i gitarę akustyczną, a całość repertuaru złożył z własnych kompozycji.  NAjnowsza płyta gitarzysty z katalogu Mack Avenue, także nagrana została w triu. Jednak jego skład jest zupełnie inny: na basie zagrał peruwiański muzyk Jorge Roeder, który z Lagem nagrywał już wcześniej, a za zestawem perkusyjnym zasiadł jeden ze współzałożycieli The Bad Plus, Dave King. Tym razem pośród dziesięciu nagrań znajdziemy tylko dwa utwory lidera. Pozostałe podpisane zostały przez muzycznych gigantów, notabene nie tylko ze świata jazzu. Zaczyna się całość od In Heaven, znanego z filmu Davida Lyncha Głowa do wycierania. Warto wspomnieć, że reżyser jest tu wymieniony, jako współautor muzyki. Love Hurts, od której wziął tytuł cały album, jest interpretacją przeboju The Everly Brothers. Niestety równie ckliwą i przesłodzoną jak oryginał. Płytę zamyka już zdecydowanie ciekawiej zagrane Crying Roya Orbisona.

O sile albumu stanowi jednak przede wszystkim muzyka ze stricte jazzowej półki. Sygnowana naprawdę wielkimi nazwiskami. Tomorrow Is The Question jest dziełem Ornette Colemana. Z kolei Trudgin’ napisał Jimmy Giuffre. Wreszcie The Windup oraz Encore (A) zaczerpnięto od Keitha Jarretta. Te cztery nagrania są najmocniejszą stroną albumu. Pokazują Lage’a od ciekawszej dla mnie, dynamicznej, z lekka chropowatej strony. Zdecydowanie warto się z nią zapoznać i mam nadzieję, że obiecująca kariera gitarzysty podążać będzie w tym właśnie kierunku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s