Mediatations & Prayers „Stabat Mater”

Giraffa Records, 2019

Grupa Mediatations and Prayers swoją nazwą dość znacząco zakreśliła kierunki, które inspirować mają tworzoną przez nich muzykę. Rozpoczęli karierę w roku 2013 jako trio. Obecnie koncertują w kwartecie. Liderką grupy jest Mathilde Grooss Viddal grająca (w przypadku omawianej tu płyty) na saksofonie sopranowym oraz klarnetach: basowym i kontrabasowym.

Poza nią zespół tworzą Per Willy Aaserud (trąbka), Børge-Are Halvorsen (saksofon tenorowy) oraz Øyvind Brække (puzon).

„Stabat Mater” jest drugim albumem kwartetu, nagranym na żywo w  Nordic Black Theatre w Oslo. Gościnnie podczas koncertu do grupy dołączyła pochodząca z Indii skrzypaczka Harpreet Bansal. Na program występu złożyły się improwizacje zespołu bazujące na psalmach, hymnach, chorałach i ragach a także kompozycje Mathilde Grooss Viddal, Jeana Sibeliusa, W.H. Monka oraz Charliego Hadena („Fot Turiya” z albumu „Closeness” nagranego z Colemanem, Jarretem, Motianem i Alice Coltrane).

Tak więc modlitewne i medytacyjne odniesienia muzycy potrafią znaleźć nie tylko w stricte religijnej muzyce. Chętnie sięgają do różnych kultur i tradycji. „Stabat Mater” ma być wezwaniem do refleksji, chwili zadumy.  

Instrumentarium i repertuar niewątpliwie pomogły muzykom w osiągnięciu zamierzonego celu. Szybko wsiąka się w nastrój tej płyty. Nie ma tu mowy o przeskakiwaniu do kolejnych utworów. Słuchacz zatapia się w spokojny, powolny rytm improwizacji. Doświadczając swoistego zatrzymania w czasie. Spojrzenia z boku na pędzącą rzeczywistość. Album godzien najwyższego polecenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s