Non Violent Communication „Obserwacje”

Audio Cave, 2019

Non Violent Communication jest nowym zespołem na krajowym muzycznym horyzoncie, jednak tworzą go muzycy już znani, i co więcej dobrze znający siebie nawzajem

Trzy czwarte kwartetu tworzą członkowie zespołu So Slow: Michał Głowacki, Łukasz Lembas i Arek Lech. Skład dopełnia saksofonista Rafał Wawszkiewicz – znany z  grupy Merkabah, gościnnie wystąpił na dwóch albumach So Slow. Do wspólnych prób Wawszkiewicza i Lecha przyłączyli się dwaj pozostali muzycy, co ostatecznie zaowocowało nagraniem opisywanej tu płyty.  

„Obserwacje” trwają 44 minuty i składają się z czterech długich nagrań. Transowa „Lubaczówka” zaskakuje pod koniec intensywnym solem saksofonu co jest swoistą zapowiedzią najkrótszego na albumie, ośmiominutowego „Kosmy”, gdzie właśnie saksofon oszałamia wściekłymi dźwiękami,  a wtóruje mu natarczywy rytm perkusji. Z „Meteorów” przebijają z lekka jazzowe wątki. Kończące płytę „Dogoni” jest może najspokojniejsze jeżeli chodzi o tempo, jednakowoż emanuje nastrojem wszechobecnego zaniepokojenia.

Muzyka NVC zasadza się – jak to komentują sami muzycy – na improwizacji podszytej transowym podkładem. Studyjny efekt ich współpracy jest dziki, szalony i niesamowicie interesujący. Trudno się oderwać od tej płyty, pomimo, że „Obserwacji” nie można zakwalifikować do dźwięków przyjaznych. Niezmiernie ciekawi mnie jak zespół wypadać będzie podczas koncertów. Szczerze zachęcam do zapoznania się z każdą z tych odsłon Non Violent Communication.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s