Joachim Kühn „Melodic Ornette Coleman”

ACT Music, 2019

Joachim Kühn przez wiele lat współpracował z Ornette Colemanem. Zarówno współtworząc jego kwartet, jak i koncertując w duecie. Pomiędzy rokiem 1995 a 2000 zagrali wspólnie szesnaście razy. Przed każdym z występów Coleman przygotowywał dziesięć nowych utworów, które muzycy razem próbowali przez poprzedzający wydarzenie tydzień.

Nigdy później nie wracali już do zagranego raz repertuaru. W posiadaniu Kühna pozostało niemal 170 kompozycji. Żadna poza „Lonely Woman” nie została nigdy nagrana przez samego Colemana. Ten właśnie utwór – w dwóch różnych odsłonach – otwiera i zamyka album niemieckiego pianisty. Trzynastkę nagrań autorstwa Colemana uzupełnia bonus „The End Of The World” napisany i zadedykowany Colemanowi przez Kühna.

Ideą niemieckiego pianisty było pokazanie obrazu Colemana, jako kreatora melodii. Obrazu pozostającego niejako w opozycji  do utrwalonego wizerunku ikony free-jazzu. Nie należy się jednak pomimo to spodziewać się po albumie Kühna muzyki z gatunku lekkiej, łatwej i przyjemnej. Choć znajdzie się na albumie miejsce na szczyptę melancholii, momenty radosnej ekscytacji, a przede wszystkim na sporą dawkę odniesień bluesowych.

Trudno odnosić się tu do oryginałów wykonań, ponieważ jak wspomniałem, nie istnieją inne rejestracje prezentowanych przez pianistę utworów. I choć oczywistym jest silne piętno odciśnięte przez interpretatora, to i dla zwolenników Colemana w czystej postaci – nawet tych najbardziej ortodoksyjnych – płyta Joachima Kühna powinna stanowić źródło satysfakcji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s