Anat Fort Trio “Colour”

Sunnyside Records, 2019

Zorganizowane naprędce w roku 1999 trio izraelskiej pianistki Anat Fort  trzyma się razem już dwadzieścia lat. Wraz z liderką współtworzą je berliński perkusista Roland Schneider oraz kontrbasista Gary Wang. Pierwsze wspólne koncerty wypadły na tyle dobrze, że muzycy postawili na regularną współpracę. Mają już za sobą między innymi dwa albumy nagrane dla ECM-u (sama pianistka zadebiutowała tam wcześniej z kwartetem w składzie którego zagrał między innymi Paul Motian).

Kilkudniowa przerwa w trasie koncertowej natchnęła trio do intensywnych prób. W Berlinie ogrywali nowy materiał, a także wracali do starszych kompozycji, które nie znalazły się dotąd na żadnej z ich płyt. Całość skończyła się wizytą w studiu nagraniowym, gdzie – tym razem bez producenta – zarejestrowali dziewięć utworów autorstwa pianistki. Płyta w założeniu ma być celebracją dwóch dekad grania tria.

Niespełna godzinny program niemal w całości hołduje minimalistycznemu podejściu do emocji. Jedynie krótka Tirata Tiratata (tytuł jest onomatopeją obrazująca rytmiczną frazę granej melodii) i druga część trwającego ponad jedenaście minut Heal and… wprowadzają w nastrój płyty dynamiczniejszą ekspresję. Nagranie to opiera się na dwóch niezależnych utworach. Trio w trakcie wspomnianych wcześniej prób, odkryło, że połączone „zagrały” o wiele ciekawiej. Bluesowo-gospelowy Sort Of odwołuje się do fascynacji pianistki tymi gatunkami muzycznymi. Nastrojowy Part pojawia się na płycie dwukrotnie – raz zagrany przez trio, raz w solowej interpretacji Anat Fort.  Rytmem walca uwodzi The Limp.

„Colour” daje słuchaczowi pełnię satysfakcji wysublimowanym poszukiwaniem dźwięków. Zmysłowością i delikatnością. Poruszającą melodią i namysłem improwizacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s