JAZZOWE REKOMENDACJE: Petera Sextet „Flashover”

Requiem Records, 2019

Debiutancka płyta pianisty Dariusza Petery „Flashover” ukaże się 7 maja 2019 roku. Po blisko sześciu latach, które upłynęły od albumu „No Fusion”, wydanego z formacją Fusion Generation Project, Petera powraca z nową muzyką o nieco innym brzmieniu.

Do nagrania albumu pianista zaprosił czołowych muzyków polskiej sceny jazzowej: wiolonczelistę Krzysztofa Lenczowskiego, trębacza Emila Miszka, saksofonistę Macieja Kocińskiego, kontrabasistę Andrzeja Święsa oraz perkusistę Krzysztofa Szmańdę. Instrumentalistów o znaczącym dorobku scenicznym i studyjnym oraz niekwestionowanej pozycji w polskim jazzie.

Tak o zapowiadanym wydawnictwie pisze Robert Ratajczak:

Petera Sextet to nowy rozdział w twórczości debiutującego na tej płycie w roli lidera, pianisty Dariusza Petery, który od dobrych kilku lat konsekwentnie buduje swą markę na krajowej scenie jazzowej. Tym razem artysta proponuje muzykę bardziej wysublimowaną zarówno pod względem klimatu jak brzmienia. Powstałe w ciągu zaledwie dwóch dni nagrania obrazują doskonale zgrany zespół, w którym głos każdego z muzyków stanowi równoprawny element ostatecznie uzyskanej formy.

Lider dał każdemu instrumentowi bardzo dużo przestrzeni, obdarzając pełnym zaufaniem każdego z muzyków. Nic dziwnego, wszak Petera otoczył się artystami, z których każdy dysponuje znakomitym warsztatem i nadzwyczajnym zmysłem improwizacji, oraz ogromem doświadczenia zdobywanego w ramach, nie tylko współpracy ze śmietanką polskiego jazzu, ale i własnych autorskich projektów.

Album stanowiący zderzenie się z sobą sześciu znakomitych osobowości muzycznych, jest też okazją poznania lidera projektu jako pełnego ogromnej wyobraźni i improwizacyjnego zmysłu pianistę i kompozytora. Utwory wypełniające „Flashover” to muzyka, skierowana do odbiorcy ceniącego nie tylko wirtuozerię i improwizację, ale też skłonnego zagłębić się w klimat, harmonię i melodykę zaklętą w wypełniających krążek utworach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s