Unwind „Orange”

Rattle, 2018

Rok po debiutanckim albumie trio Unwind prezentuje kolejny premierowy materiał. Zespół tworzą pianista Norman Meehan – autor ponad połowy repertuaru na płycie, kontrabasista Paul Dyne oraz nowozelandzki saksofonista Hayden Chisholm, grający również na hinduskim shruti box (instrument działający na podobnych zasadach jak akordeon, wydający ciągły, jednostajny dźwięk) oraz posługujący się śpiewem gardłowym. Chisholm studiował, a następnie sam nauczał w kilku europejskich uczelniach. Przez wiele lat związany był z festiwalami w Niemczech i Austrii. Tworzy muzykę do filmów i instalacji plastycznych.

Dziesiątka utworów zajmuje niepełne trzy kwadranse. To w znakomitej większości spokojne, wolne nagrania. Zaczyna płytę The Chickenfoot Tango, rozpoczęty długim, półtoraminutowym solowym intrem saksofonu, a w pozostałej zagrany wyłącznie w duecie przez Chisholma i Dyne’a. Odmienne stylistyczne i żywsze fragmenty znajdziemy w kilku kompozycjach w drugiej części płyty – Ms Mulgan czy też z lekka abstrakcyjnym początku i zakończeniu Star Shepherd. Na pierwszy plan wysuwa się na ogół saksofon. Dość często znajduje się również miejsce na popisy pianisty– zwraca uwagę choćby jego delikatna solówka w Mendozie.

Charakter tej niezwykle przyjemnej w odbiorze płyty najlepiej i niemal dosłownie opisuje tytuł ostatniego utworu: Kind and Gentle. Na koniec nadmienię, że elegancko wydany album w twardej obwolucie, zawiera również płytę DVD z rejestracją półgodzinnego koncertu w studiu Orange w Christchurch, gdzie nagrano całość.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s