Kenny Werner „The Space”

Pirouet Records, 2018

Czwarta płyta Kenny’ego Wernera zrealizowana dla Pirouet Records przynosi solową prezentację pianisty, album, na który wytwórnia namawiała go od samego początku współpracy.

Płyta The Space jest swego rodzaju manifestem artystycznym nawiązującym do wydanej ponad dwadzieścia lat temu książki Wernera zatytułowanej Effortless Mastery definiującej różne podejścia do grania muzyki, ćwiczeń, artystycznej kreatywności.

The Space – tytuł albumu, jest także rozdziałem wspomnianej książki, mówiącym o owym „naturalnym”, „swobodnym” mistrzostwie w grze. Maestrii wywodzącej się – według autora – ze stanu umysłu, cechującego się otwartością, odcięciem od własnej świadomości, doświadczeń, wiedzy, lęków. Stanu, który pozwala na podejmowanie decyzji bez wahania, na celebrowanie także pomyłek.

Album zawiera osiem utworów. Rozpoczyna tytułowym The Space, podzielonym na trzy wyraźne części, długim – całość to ponad kwadrans muzyki. Wśród pozostałych siedmiu, już zdecydowanie krótszych nagrań znajdziemy standardy You Must Belive in Spring i If I Should Lose You, jarrettowskie Encore From Tokyo, dwie kompozycje producenta i szefa artystycznego Pirouet Records oraz wziętego saksofonisty Jasona Seizera, wreszcie kolejne dwa własne dzieła Wernera. Niespełna godzina muzyki upływa w dużym stopniu w nastrojowych, często melancholijnych klimatach. Tak zaprezentowany jest chociażby klasyk Michela Legranda, Taro i Kiyoko, które wyszły spod pióra Seizera oraz zamykający album Fall From Grace. Za to dość frywolnie zabrzmiał wydany oryginalnie w monumentalnym boxie Sun Bear Concerts, utwór Keitha Jarretta.

Prezentacja niewymuszonej swobody w grze udała się znakomitemu pianiście w stu procentach. Dotyczy to przede wszystkim zestawu klasyków i oryginałów tworzących drugą część albumu. Natomiast wspomniane wcześniej The Space wyróżnia się nieco, stanowiąc motto, swego rodzaju podbudowę dla pozostałych nagrań. Całość tworzy rzeczywiste mistrzostwo w praktyce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s