Ben Wendel „The Seasons”

Motema Music, 2018

Saksofonista Ben Wendel swoim projektem The Seasons wpisuje się w długą listę artystów, którzy swoje prace wywodzą z fascynacji porami roku. Bezpośrednią inspiracją dla muzyka był cykl kompozycji Piotra Czajkowskiego Les Saisons.

W każdym kolejnym miesiącu roku 2015 Wendel publikował klip wideo z nowym utworem, nagranym zawsze w duecie i zawsze z innym instrumentalistą. Wśród gości projektu znaleźli się między innymi Joshua Redman, Jeff Ballard, Luciana Souza, Mark Turner, Ambrose Akinmusire, Julian Lage, Aaron Parks, Eric Harland, Matt Brewer i Gilad Hekselman. Ta ostatnia czwórka powróciła po kilku latach do studia, aby towarzyszyć liderowi w nagraniu nowo zaaranżowanych wersji utworów.

W niemal półtoragodzinnej muzycznej podróży przez kolejne miesiące Wendel starał się unikać prostych skojarzeń w nastrojach i stylach. Za to – bez strat dla jazzowego idiomu płyty – śmiało zaznaczał odwołania i inspiracje klasyką, rockiem, folkiem czy nawet popem.  April zaczyna się długim wstępem Wendela i Hartlanda, niemal identycznym z duetową wersją. Dopiero w połowie drugiej minuty dołącza do nich pozostała trójka. W June wokalizy z duetu kapitalnie zastępuje gitara Hekselmana. Gitarzysta notabene często wchodzi w rolę drugiego solisty, prezentując świetne solówki chociażby w February i May. Z kolei w June i July nieco bardziej wyeksponowana zostaje rola Aarona Parksa.  August jest natomiast jedyną klasyczną balladą, – choć nie jedynym spokojniejszym utworem – w dość dynamicznym zestawie dwunastu nagrań. Długi, jedenastominutowy December, najodważniejszy stylistycznie, z kapitalną partią bębnów w wykonaniu Harlanda, zamyka niezwykle zróżnicowaną, mieniącą się atrakcyjnymi pomysłami płytę. Mocno polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s