Yelena Eckemoff / Manu Katche „Colors”

L&H Production, 2018

W bogatej dyskografii Yeleny Eckemoff to pierwszy album nagrany w duecie, a do udziału w tej wyjątkowej sesji nagraniowej pianistka zaprosiła znakomitego perkusistę, Manu Katche. Dla niego to również pierwszy duetowy projekt z fortepianem.

Podobnie do innych wydawnictw Yeleny Eckemoff także „Colors” stanowią pewną koncepcyjną całość. Tym razem w osiemdziesięciu minutach i czternastu autorskich kompozycjach zawarła pianistka refleksje nad cyklem życia – tytułowe kolory, są bowiem metaforą najważniejszych wydarzeń, jakie spotykają człowieka w trakcie jego bytności na ziemskim padole. Artystyczne przesłanie albumu uzupełnia albumowa książeczka zawierająca reprodukcję obrazów Yeleny Eckemoff oraz poetyckie – także jej autorstwa – dopełnienie każdego z utworów. Z tych właśnie poematów może słuchacz wywieść, czym inspirowali się Muzycy nagrywając poszczególne kompozycje.

Zaczyna się album od „White” – bieli, czystej karty, jaką mamy do zapisania w momencie narodzin.  „Orange” jest niemalże rockową, ognistą dziecięcą energią, ale także … kolorem marchewek zjadanych na przekąskę. „Green” to pierwszy wiosenny spacer w parku z rodzicami, „Violet” – kolor pierwszego zauroczenia, „Indigo” – gwałtowność pierwszej kłótni. „Blue” przeskokami tempa symbolizuje emocjonalność czasu ciąży – od czułości przez radość po obawy i niepokoje z nim związane.  Podążamy tak ku zmierzchowi życia: siwiźnie włosów – „Grey” i odchodzeniu – „Black”

Truizmem będzie stwierdzenie o zmienności życia człowieka. Jednak taką właśnie prawdę oddaje muzyka Yeleny Eckemoff i Manu Katche. Różnorodność barw życia. Doznań, emocji, nastrojów. Muzycznie otrzymujemy więc odzwierciedlającą ów obraz, szeroką, paletę przenikających się stylów: klasyki, jazzu, bluesa, rocka. A także, a może przede wszystkim wspaniale uzupełniający się duet instrumentalistów.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s