Ryuichi Sakamoto „BTTB”

Milan Music, 2019

Japońskiego muzyka i kompozytora Ryuichiego Sakamoto większość osób kojarzy zapewne z muzyką filmową. Jest on przecież laureatem Oskara za ścieżkę dźwiękową do „Ostatniego Cesarza” Bernardo Bertolucciego. Z wybitnym włoskim reżyserem współpracował Sakamoto trzykrotnie, a na koncie ma ponad trzydzieści realizacji począwszy od debiutanckiego „Wesołych Świąt pułkowniku Lawrence”, gdzie wystąpił także w jeden z ról aktorskich.

Jest ponadto jednym z trzech członków Yellow Magic Orchestra, zespołu, który zrewolucjonizował muzykę elektroniczną i odkrył ją dla szerokiej publiczności. Skomponował muzykę na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, współpracował między innymi z Davidem Sylvianem, Iggym Popem, Tonym Williamsem, Youssou N’Dour’em, jego hit “Energy Flow” był pierwszym instrumentalnym singlem numerem jeden w Japonii.

„BTTB”  (co jest skrótem od “Back To The Basics”) wydany został oryginalnie w roku 1998. Jest to zbiór kompozycji Sakamoto zagranych przez niego solo na fortepianie Reedycja zawiera osiemnaście utworów, a znajdziemy pośród nich między innymi hit YMO „Tong Poo” oraz zremasterowaną wersję wspomnianego już wcześniej, autorskiego “Energy Flow”. Są to utwory w większości melodyjne i nastrojowe, choć słuchacz natrafi także na kompozycje dynamiczniejsze, a nawet na nieco awangardowe jak „Do Bacteria Sleep?”. Warto również wspomnieć, o załączonej książeczce, która zawiera kilka słów refleksji skreślonych piórem Harukiego Murakamiego.  Znakomity pisarz, podkreślił w nich osobisty i refleksyjny charakter utworów Sakamoto, konstatując, że „(…) istnienie takiej muzyki jest nam potrzebne równie mocno jak kubek gorącej kawy o brzasku i jak bliskość kota, ucinającego sobie popołudniową drzemkę obok nas”. 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s