Grzegorz Szymanik, Julia Wizowska „Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce”

Wyd. Czarne, 2019

„Julia Wizowska – urodzona w Kazachstanie i wychowana w duchu szacunku dla sowieckich wojskowych, oraz Grzegorz Szymanik – Polak, wyrosły w pogardzie do Armii Radzieckiej, opisują życie w radzieckich bazach wojskowych i pokazują, w jaki sposób koszary „nieproszonej armii” przez dekady były codziennym elementem otaczającego nas krajobrazu.” – taka właśnie notka o duecie autorów „Długiego tańca za kurtyną” widnieje na okładce ich wspólnego, reporterskiego dzieła.

Jednak ani bezkrytyczny szacunek, ani też owa pogarda dla radzieckiej armii, nie są w książce zauważalne. Autorom udało się uniknąć spojrzenia rażącego stronniczością. Wspomniane nastawienie, w pozytywny sposób, wpłynęło za to  na dobór reportażowych tematów, uwzględniając optykę i argumenty z obu stron koszarowego muru.

Szymanik i Wizowska postanowili półwiecze pobyty radzieckiej armii w Polsce pokazać w sposób przekrojowy. Nie skoncentrowali się na jednej, konkretnej historii, Wybrali za to tematy nie całkiem oczywiste, za to dotykające mniej oficjalnej lub zupełnie nieoficjalnej codzienności tamtych czasów. Czytelnicy poznają więc bolączki bycia przymusowym gospodarzem jakich doświadczała Polska, a w szczególności instytucjonalni i indywidualni sąsiedzi radzieckich garnizonów. Spojrzą jednak także na wcale niełatwy los zwykłych żołnierzy i ich rodzin, na ogół niesłusznie utożsamiany z brutalnością państwa, które wysłało ich do naszego kraju.

Nie ma może w tej książce wielkich zaskoczeń. Dramatycznych, nieznanych wcześniej historii. Jednak szerokie spojrzenie i ciekawy dobór opowieści – od całkiem poważnych (gwałty, przestępstwa, wypadki) po zupełnie lekkie (żywieniowe problemy w koszarach) – sprawił, że „Długi taniec za kurtyną” czyta się wartko i z nie słabnącym zainteresowaniem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s