Pablo Aslan „Contrabajo. Works For Bass And String Quartet”

Soundbrush Records, 2018

Urodzony w Argentynie Pablo Aslan, w swoich nagraniach często wyrusza w podróż w świat tanga. Poprzednie płyty muzyka Piazzolla in Brooklyn oraz Tango Grill zyskały uznanie i nominacje do nagród Grammy i Latin Grammy. Najnowszy album Aslana Contrabajo. Works For Bass And String Quartet zrealizowany został z udziałem Cuarteto Petrus i jest próbą wykreowania autoportretu artysty i jego instrumentu.

Do nagrań kontrabasista zaprosił także innych wyjątkowych gości. W autorskiej Tanguajiri na klarnecie towarzyszył mu Paquito D’Rivera, z którym Aslan miał już okazję wcześniej współpracować w studiu i podczas tras koncertowych. Finałowa La Cumparsita została natomiast zagrana wraz z urugwajskim mistrzem bandeonu Raúlem Jaureną. Pośród pozostałych nagrań znajdziemy między innymi Preludio Nº1 Villa-Lobosa, ComeSunday Ellingtona, Tango Para Cuerdas i Te extraño Buenos Aires Davidsona oraz utwory Gabriela Senanesa, który był pierwszym, muzycznym nauczycielem Aslana.

Dziesięć utworów jest z jednej strony pokazem zróżnicowanego podejścia do tanga. „Grałem tango dla tancerzy, akompaniowałem śpiewakom, grałem nuevo tango i interpretacje jazzowe” – wspomina o swoich doświadczeniach Pablo Aslan – „ I te oblicza tanga chciałem pokazać na swojej płycie”. Contrabajoto to także dowód na szerokie możliwości tytułowego instrumentu, mistrzowska prezentacja umiejętności lidera projektu. Przez niespełna godzinę wysłuchamy zarówno przepięknych melodii, jazzu, jak i wyrafinowanych form klasycznych. W każdej chwili czerpiąc niewątpliwą przyjemność z odbioru tej muzyki. Warto także wspomnieć, że wewnątrz okładki, znajdziemy interesujący komentarz Pablo Asalna do poszczególnych, zarejestrowanych na płycie utworów, odsłaniający między innymi kulisy wyboru repertuaru i wiążące się z kompozycjami osobiste odniesienia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s