LIVE: Yumi Ito / Szymon Mika Duo

12on14 Jazz Club, Warszawa, 2019-2-1

Głos i gitara. Takie zestawienie kojarzy się najczęściej z repertuarem piosenkowym i raczej niekoniecznie bliskim jazzowi. Koncert duetu Yumi Ito i Szymona Miki – wokalistki i gitarzysty – takiemu postawieniu sprawy zdecydowanie zaprzeczył.

Wieczór w warszawskim 12on14 Jazz Club zaczął się jednak – jakby na przekór – właśnie poetycko i balladowo. Potem do głosu doszła już improwizacja. Wokal i gitary, lekko wspomagane elektronicznymi efektami, pozwalały duetowi na kreowanie fantastycznych muzycznych obrazów. Kapitalnie zabrzmiały chociażby zmiksowane ścieżki wokalne w autorskim ”Sim Sala Bim” Yumi Ito. Większość repertuaru stanowiły utwory przygotowane przez oboje muzyków specjalnie na potrzeby tego projektu. Niektóre z nich powstały dosłownie kilka dni przed serią koncertów duetu. Jazzowe improwizacje przeplatane były piosenkami, a występ uatrakcyjniły pojawiające się echa samby czy flamenco.

Kulminacją koncertu była „Kołysanka Rosemary” w aranżacji zbliżonej do wersji znanej z pierwszej autorskiej płyty Szymona Miki,  zaśpiewana przez Yumi Ito najczystszą polszczyzną (tekst Wojciecha Młynarskiego) z kapitalną długą wokalizą w trakcie utworu. Interpretacja z „Unseen”, jest jedną z najbardziej oryginalnych, jakie powstały i włączenie jej do repertuaru duetu uważam za pomysł niezwykle celny. Na bis posłuchaliśmy folkowego w oryginale „Black Is The Color Of My True Love’s Hair”, która w historii muzyki doczekała się już kilkudziesięciu wersji. Autorką najsłynniejszej z nich była Nina Simona. Yumi Ito i Szymon Mika zaprezentowali słuchaczom mroczną balladę, z miejscami wyraźnym, rockowym posmakiem.

Premierowa mini trasa duetu liczyła tylko trzy koncerty. Muzycy mają jednak w planach kolejne spotkania z publicznością radzę, więc uważnie śledzić koncertowe zapowiedzi, bowiem jest to projekt niezwykle ciekawy i oryginalny i bez dwóch zdań wart spotkania na żywo.

foto: Piotr Szajewski

yumiitoszymonmika0207

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s