Paolo Fresu, Richard Galliano, Jan Lundgren „Mare Nostrum III”

ACT Music, 2019

Cover_MareNostrumIII

Tuzin lat minęło od wydania pierwszej płyty Mare Nostrum. Wówczas Paolo Fresu, Richard Galliano i Jan Lundgren zorganizowali sesję nagraniową we Włoszech. Po niemal dekadzie powtórzyli spotkanie we Francji. W roku 2018 dopełnili pomysł stworzenia płytowej trylogii w rodzinnych krajach każdego z członków tria nagrywając piętnaście utworów w szwedzkim Göteborgu.

Godzinny album zawiera w znakomitej większości, tak jak w przypadku dwóch poprzednich płyt, oryginalne kompozycje każdego z trójki artystów. Kilka utworów ma szczególne, bardzo osobiste odniesienia. Galliano w Le Jardin des Fées honoruje Didiera Lockwooda. Del Soldato in trincea jest z kolei wspomnieniem ulubionego filmu Paola Fresu (Toreranno i prati Ermanno Olmiego). Jan Lundgren w Ronneby przywołuje natomiast wspomnienia rodzinnego miasteczka, w którym dorastał. Wspólnym hołdem wszystkich trzech dla Quincy’egp Jonesa jest interpretacja jego miłosnego tematu z filmu The Getaway (Ucieczka gangstera – oryginalna wersja z roku 1972).

Poetycki, pełen pięknych melodii album znakomicie dopełnia płytową trylogię trzech znakomitych muzyków, kontynuując mistrzowską opowieść snutą przez fortepian, trąbkę i akordeon. Można jedynie powtórzyć zachwyty wyrażone przy poprzednich okazjach i oddać się kontemplacji „dźwięków Europy” – jak określana jest muzyka tego tria.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s