Roger Moorhouse „Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach”

Wydawnictwo Znak, 2018

3rzesza100

Brytyjski historyk i pisarz, specjalista od historii III Rzeszy Niemieckiej zaskoczył czytelników publikacją oryginalną i dość nietypową. Wybrał i opisał 100 przedmiotów, które najlepiej, w jego przekonaniu, charakteryzowały hitlerowskie Niemcy. Wizerunek, publiczna widoczność i rozpoznawalność były, jak zaznacza w przedmowie autor, niezwykle istotne w historii III Rzeszy. Określały ją, budowały podwaliny nowego społeczeństwa, umacniały ideologiczne podstawy. Moorhouse zebrał szerokie spektrum symboli: od „Mein Kampf”, Złotej Odznaki Honorowej NSDAP, poprzez pistolet maszynowy MP40, granat trzonkowy, samolot Junkers Ju 87 „Stuka”, rakietę V-2, po puszkę cyklonu B, bramę obozową z napisem „Arbeit Macht Frei”. Sięgnął także po charakterystyczne przedmioty codziennego użytku, opisał budynki i budowle.

100 przedmiotów wydaje się dużą liczbą, przy głębszym zastanowieniu okazuje się jednak, że w liczbie tej może zabraknąć istotnych pozycji. To nadmienia zresztą sam Moorhouse, wskazując jednak konieczność ograniczenia wyboru. Krótki, dwu-trzy stronicowe notki pokazują znaczenie poszczególnych obiektów zarówno z szerszego, historycznego punktu widzenia, ale także z perspektywy ówczesnych czasów, tworząc ciekawy obraz społecznej, ale poniekąd i popularnej historii III Rzeszy. Książka brytyjskiego autora pozwala skoncentrować się nieco mocniej na owych tytułowych przedmiotach, będących nieodłącznym elementem historycznego krajobrazu hitlerowskich Niemiec. Pokazuje ich znaczenie, rodowód, wykorzystanie. Czyniąc to w sposób pomysłowy i atrakcyjny. Nawet w przypadku rzeczy, dla interesujących się tematyką III Rzeszy, oczywistych.

„Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach” jest niezwykle udaną realizacją. I godnym przyklaśnięcia pomysłem, by – niełatwą w końcu – tematykę przybliżać i zachęcać do jej zgłębiania poprzez publikacje o charakterze popularnym, nie tracące jednak z horyzontu historycznej wartości. Polecam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s