Liran Donin’s 1000 Boats „8 Songs”

Cavalo Records, 2018

cover6

W tytułowych ośmiu piosenkach nie znajdziemy wokalu. Jednak, kiedy powstawały, w myślach kompozytora cały czas przewijał się potencjalny tekst do każdej z nich. Twórcą tym jest Liran Donin – izraelski kontrabasista, od lat związany z londyńskim światkiem muzycznym. 1000 Boats to zespół, który zawiązał dla nagrania swojej debiutanckiej płyty, a zaprosił do niego instrumentalistów, z którymi zetknął się już wcześniej przy innych projektach. Kwintet – poza wspomnianym liderem – tworzą: Chris Williams (alt), Josh Arcoleo (tenor), Maria Chiara Argirò (fotepian) oraz Ben Brown (bębny). Donin i alcista Williams współpracowali razem w zespole Led Bib, ale autorska odsłona muzyki kontrabasisty, jest zupełnie inne od punk-jazzowego oblicza tej grupy.

Album zawiera (uwaga zmyłka!) dziewięć utworów. Charakteryzujących się przede wszystkim atrakcyjną melodyjnością. Donin w wypowiedziach ujawnia dość szerokie spektrum inspiracji. Od Niny Simone poprzez Nicka Drake’a, Leonarda Cohena, Erica Dolphy’ego, po King Crimson i Napalm Death. Jednak na pierwszy plan wybijają się konotacje związane z rodzinnymi, sefardyjsko-askenazyjskimi korzeniami artysty.

Jak na dobrego lidera przystało, Donin pozostawia dużo miejsca innym muzykom. „Paws” zagrany jest solo przez Marię Chiara Argirò, która świetnie pokazuje się także w „Noam, Sea and Sand”. Z kolei saksofony wybijają się na front już w otwierającym całość „I Can See Tarifa” inspirowanym widokiem z Maroka przez Cieśninę Gibraltarską, dobitnie zaznaczają swoją obecność we wstępie do „Tel Aviv to Ramallah” i solach w „Gal and Osh”. Za to poświęcony córce muzyka „Alma Sophia” rozegrany jest wyłącznie w klasycznym trio perkusja / bas / fortepian. Niemal godzina spędzona z nagraniami Lirana Donina daje naprawdę dużo przyjemności.  „8 Songs” stanowi ciekawą i – co wcale nie oznacza rezygnacji z wyrafinowania – przystępną dla słuchacza propozycję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s