Agnieszka Rybak, Anna Smółka „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP”

Wyd. Czarne, 2018

k23

Polskie Kresy stanowią do dziś nostalgiczny temat wspomnień. Podszyty romantyczną legendą, w gruncie rzeczy jednak sprowadzający się do podstawowej wiedzy, a geograficznie zwykle ograniczony do Lwowa i Wilna. Agnieszka Rybak i Anna Smółka w swoim reportażu pokazały zupełnie inne oblicze tych terenów, opisując mało popularne, acz fascynujące historie związane z Kresami odradzającymi się w granicach II Rzeczypospolitej po wojennych (I wojna światowa oraz wojna 1920 roku) zawieruchach. Historie o marzeniach stworzenia czegoś wyjątkowego, unikalnego nie tylko w skali kraju, nowoczesnego. Historie fascynujące i niemal kompletnie nieznane.   Każda z opowieści kończy się współczesną wizytą w opisywanym miejscu. I – co smutne – konstatacją, że śladów po kresowej Rzeczypospolitej w zasadzie już nie ma.

Historyczne podróże Agnieszki Rybak i Anny Smółki ukazują Kresy pełne zapaleńców realizujących ambitne przedsięwzięcia, prawdziwych pozytywistów, odważnych, innowacyjnych, godnych podziwu. Niemal zupełnie, boleśnie zapomnianych. Dobrze się więc stało, że na kartach książki odżyły historie flotylli pińskiej, fabryki sklejki braci Konopackich, kopalni bazaltu w Janowej Dolinie, radiostacji wileńskiej i fabryki radioodbiorników Elektrit. Wreszcie Zaleszczyk, przywodzących nienajlepsze skojarzenia historyczne – notabene całkowicie niesłusznie – Zaleszczyk, które w okresie międzywojennym byłym popularnym miejscem wypoczynku, polską Riwierą.

Dobrze opowiedziana, wartościowa historycznie, prezentująca oryginalne ujęcie tematu „Wieża Eiffla nad Piną” udowadnia, że w kresowej historii jest jeszcze wiele do odkrycia i opisania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s