LIVE: Kamil Piotrowicz / Irek Wojtczak

Jazovia, Gliwice, 07.12.2018

Kameralna sala i takiż skład wykonawców pozwoliły, by finał Festiwalu jaZZ i okolice nazwać raczej przyjacielskim spotkaniem niż tylko koncertem. Familiarność klimatu wydarzenia nie warunkowała jednak muzycznych nastrojów. Dwaj główni bohaterowie wieczoru znani są raczej z okolic muzyki improwizowanej, więc raczej nie spodziewałem się występu liryczno-nastrojowego i post factum nie sposób go takim nazwać. Nie było też mowy o monotonii, a stylistyka płynących ze sceny dźwięków, co i raz zaskakiwała.

Zaczęło się od minimalistycznej introdukcji zwiastującej dłuższą improwizację. Duet sięgał także po własne kompozycje, które w większości, nie były jak dotąd prezentowane na żadnych płytach. Muzyka uruchamiała wyobraźnię. Można było odnaleźć się i w kinie na projekcji niemego filmu i na filharmonicznej sali, wreszcie na parkiecie, na którym Fred Astaire bezskutecznie próbował tanecznie zmierzyć się z wymagającymi rytmami (Taniec Freda).  Znalazło się miejsce dla melodii i dla improwizacji. Nie zabrakło wycieczek w stronę rodzimej tradycji,  z której Wojtczak niejednokrotnie czerpał inspiracje dla swoich projektów. Pierwszy z dwóch bisów – Owczareczek – zadedykowany został zmarłemu w tym roku Tadeuszowi Kubiakowi, ludowemu artyście, który pomógł Irkowi Wojtczakowi w poruszaniu się po meandrach ludowych utworów z okolic Łęczycy. Autoironiczna konferansjerka tegoż Irka Wojtczaka prowadzona często z dużym przymrużeniem oka, ubarwiała wieczór i pozwoliła uniknąć popadnięcia w zbytnie zadęcie. 

Lubię małe muzyczne przedsięwzięcia i wiązałem z tym koncertem duże nadzieje. Oczekiwania zostały całkowicie spełnione. Nieco ponad godzinny koncert ani przez chwilę nie dawał odczuć znużenia. Piotrowicz i Wojtczak mają dużo do zaoferowania publiczności. Warto przy tej okazji wspomnieć, że duet grywa także koncerty połączone z projekcją niemego filmu Metropolis w reżyserii Fritza Langa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s