REKOMENDACJE LITERACKIE: nowości literatury dziecięco-młodzieżowej – 11-12/2018

xmastbooks

Cube Kid Seria „Pamiętnik 8-bitowego wojownika” – Wydawnictwo Jaguar.

Lektura dla 9-12 latków

Pojawiły się już cztery pierwsze części tego syklu. Pamiętnik będzie interesującą lekturą dla najmłodszych pasjonatów popularnego Minecrafta. Książka opowiada, bowiem historię młodego mieszkańca minecraftowej wioski, który marzy o karierze słynnego wojownika. Runt, dwunastoletni bohater, ma wybrać swój przyszły zawód w szkole Minecraftii. Do wyboru ma niezbyt emocjonujące opcje: farmer, crafter (rzemieślnik), górnik. Tak naprawdę jednak marzy o tym, by zostać bohaterem tak jak jego ukochany bohater, Steve. Kiedy dowiaduje się, że pięciu najlepszych uczniów w szkole ma szansę rozpocząć kurs wojowniczy, bierze się ostro do roboty.

Katherine Woodfine „Pozytywka. Tajemnice domu handlowego Sinclairs” – Wydawnictwo Dwukropek

Lektura dla 12-15 latków

Akcja powieści toczy się w Londynie w roku 1909. Główna bohaterka powieści, 14-letnia Sophie Taylor musi zmierzyć się z nagłymi zmianami w swoim życiu. Osamotniona po śmierci ojca, rozpoczyna pracę w nowo otwartym domu handlowym. Kradzież bezcennej pozytywki rzuca na nią podejrzenia i rodzi konieczność znalezienia prawdziwego sprawcy. W rozwiązaniu tajemnicy pomagają Sophie nowi przyjaciele. „Pozytywka” jest pierwszą częścią z nowej kryminalnej serii retro, a ciekawa akcja i przystępnie podane młodemu czytelnikowi wątki społeczne i obyczajowe czynią lekturę „Pozytywki” bardzo cenną.

Barbara Mikulska Bestie – Wydawnictwo Alegoria

Lektura dla czytelników od 16 lat (a także dla dorosłych)

Książka dla wyrobionego i odważnego czytelnika. Powieściowy horror obfitujący w potworności i drastyczne sceny doprawiony magiczną otoczką. Nad światem zaczyna panować zło. Po władzę sięgają demony, których panowanie znaczy się krwawym śladem. Główna bohaterka powieści jest wybrańcem, który może uratować świat. Posiada srebrny gwizdek, z którego może skorzystać w obliczu najpoważniejszego zagrożenia, lecz wolno jej użyć go tylko jeden, jedyny raz. Jak zniesie ciężar ciążącego na niej brzemienia i czy wybierze właściwy moment na skorzystanie z magicznej pomocy? Pełna napięcia lektura dla osób o mocnych nerwach.

Marta KisielPierwsze słowo” – Wydawnictwo Uroboros

Lektura dla czytelników od 16 lat (a także dla dorosłych)

Chociaż Marta Kisiel już w przedmowie zaznacza, że z dużą rezerwą podchodzi do własnych opowiadań, to znający i zaczytujący się jej powieściami znajdą w „Pierwszym słowie” wszystkie zalety dłuższych form prozatorskich autorki. W jedenastu opowiadaniach, częściowo już wcześniej znanych, częściowo premierowych podążymy oryginalnymi jak zawsze ścieżkami wyobraźni pani Marty, chłonąc charakterystyczny humor, niekiedy spotykając znanych już bohaterów, czasem będąc zaś zaskakiwanym historią niezmiernie poważną, przejmującą i zupełnie niewesołą. Opowiedzianą jak zawsze z dużą klasą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s