LIVE: Jazztopad 2018 – Brad Mehldau & NFM Filharmonia Wrocławska

NFM, Wrocław, 24-11-2018

jazztopad

Zderzenie Brada Mehldaua z orkiestrą symfoniczną, w repertuarze napisanym specjalnie na festiwalowa okazję przez samego pianistę, wzbudziło mieszane uczucia, zwłaszcza, a może przede wszystkim wśród zagorzałych wielbicieli znakomitego muzyka.  Nie było to dla Mehldaua pierwsze doświadczenie we współpracy z orkiestrą. Trzeba bowiem pamiętać o występach z kameralistykami z Nowego Jorku (Orpheus Chamber Orchestra) sprzed kilku lat, gdzie pianista także przygotował na tournée własne kompozycje. Bogatszy w tamto doświadczenie nie spodziewałem się fajerwerków i może, dlatego wyszedłem z koncertu ukontentowany.

Trwający trzy kwadranse Koncert Fortepianowy miał kilka ciekawszych momentów – szczególnie w drugiej części –  jednak nie przejdzie zapewne do kanonu muzyki poważnej. Obecni tego wieczora we wrocławskim NFM będą się mogli za to chwalić po latach, że poznali kompozycję, którą świat miał okazję wysłuchać mniej niż dziesięć razy. Bardzo źle jednak nie było, a widownia wyklaskała trzy bisy (w tym powtórzony fragment Koncertu oraz dwa utwory zagrane solo przez Mehldaua).  Poza tym pierwsza część koncertu, z solowym mini-recitalem pianisty wystarczyła, by wieczór uznać za więcej niż udany. Pierwsze Bachioheadyczne pół godziny – płynnie splecione Allemande z Partity d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz Little by Little Radiohead – to było coś kosmicznego. Drugą połowę solowej prezentacji wypełniły klasyki m.in. Rodgersa i Harta, Coltrane’a i Briona. Mehldau pokazał, że w jazzowej odsłonie jest po prostu WIELKI.

Festiwal Jazztopad nie po raz pierwszy przyciągał słuchaczy projektami specjalnymi, zamawianymi u światowych gwiazd jazzu. Tym razem warto dodatkowo podkreślić, że Jazztopad znalazł się w doborowym gronie – zamówienie u Mehldaua sygnowały naprawdę znaczące ośrodki muzyczne Europy – co tylko potwierdza niezwykle wysoką pozycję festiwalu w kraju i na świecie, a także obraz imprezy nie ograniczającej się do zapraszania gwiazd, ale kreującej oryginalne, znaczące i ciekawe wydarzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s