Dorota Barová „Iluzja”

Animal Music, 2018

073barova

„Iluzja” to w pierwszej kolejności wielkie, pozytywne zaskoczenie. Dla mnie także najpiękniejsza płyta tego roku (może nawet ostatnich kilku lat) z polskimi piosenkami. Co warte podkreślenia chodzi o utwory premierowe, na debiutanckim albumie. Zaskoczeniem nie jest jednak tak dobry debiut (choćby dlatego, że Dorota Barová, ma już na koncie udział w kilku płytach, a „Iluzja” to pierwszy tytuł firmowany przez nią wyłącznie własnym nazwiskiem), ale przede wszystkim fakt że wydawnictwo jest w całości dziełem czeskich artystów, wydane zostało w praskiej oficynie Animal Music, a środki na produkcję pochodziły między innymi z dofinansowania ze strony samorządu czeskiej stolicy oraz tamtejszego Ministerstwa Kultury.

Śpiewającej – nienaganną polszczyzną – i grającej na wiolonczeli liderce towarzyszą gitarzysta Miroslav Chyška, basista Jakub Vejnar oraz pianistka, wokalistka i kompozytorka jednego z utworów Beata Hlavenková. Pozostała dziewiątka nagrań to dzieła samej Doroty Barovej. Muzyka znakomicie koresponduje z niezwykłymi tekstami, które są jednym z największych atutów albumu. Słowa polskiej autorki, ale także dziennikarki i reportażystki Teresy Drozdy, Doroty Barovej – obie panie napisały po cztery piosenki oraz dwa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. „Taniec” oraz zamykająca płytę „Piosenka śnieżna” – oba właśnie do tekstów Baczyńskiego – to prawdziwe perełki. Szczególnie pierwszy z wymienionych rozegrany bez instrumentów, czysto wokalnie jest niezwykły.

Nastrojowa, delikatna, oryginalna. „Iluzja” oczarowała mnie od pierwszego przesłuchania. Jazz i poetycka piosenka. Pięćdziesiąt dwie minuty czystego piękna.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s