Książki o muzyce dla młodych i młodszych

Na rynku wydawniczym pojawiły się ostatnio dwie książki o muzyce skierowane do młodszego, a w jednym przypadku bardzo młodego odbiorcy. Obie pozycje łączy edukacyjna wartość, jaką prezentują.

muzyka

Michał Libera, Michał Mendyk  M.U.Z.Y.K.A.  – Wyd. Dwie Siostry, 2018

M.U.Z.Y.K.A. jest kolejną częścią serii edukacyjnej S.E.R.I.A., której znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne ilustracje Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Autorami książki są Michał Libera, Michał Mendyk. Obaj wielopłaszczyznowo związani z muzyką, między innymi na polu dziennikarskim, wydawniczym, kuratorskim. Dla obu jednak jest to debiut w literaturze dziecięco-młodzieżowej. Czterdzieści cztery krótkie rozdziały, zbierają w pięciu częściach zagadnienia odpowiadające na pytania: co to jest dźwięk, gdzie jest muzyka, kim są mu

zycy, jak zrobiona jest muzyka. Niebanalne odpowiedzi uzupełnione są konkretnymi przykładami utworów, umieszczonych czę

sto w oryginalnym kontekście, a niemal wszystkie te kompozycje można odsłuchać na dedykowanej stronie internetowej. Osoby przywołanych artystów dobrano niezwykle starannie i tu ujawnia się największa zaleta książki. Autorzy sięgają

bowiem daleko poza kanon nazwisk powszechnie znanych – dość odważnie, rzekłbym nawet ryzykancko, wplatając w treść publikacji informacje m.in. o Johnie Cage’u, Stevie Reichu, Arnoldzie Schönbergu, Karlheinzu Stockhausenie, Iannisie Xenakisie czy zespole Einstürzende Neubauten. Z drugiej strony dzięki temu książka dla dziesięciolatków (tak adresuje ją Wydawca) niespodziewanie staje się ciekawa także dla dorosłego odbiorcy, który można odnaleźć w niej interesujące i niebanalne treści.

bajkowska

Lidia Bajkowska Bajka o Piosence i Nutkach – Wyd. Bajkowska, 2018

Z kolei Bajka o Piosence i Nutkach to książka przede wszystkim o walorach stricte edukacyjnych. Tytuł uzyskał rekomendację ministerialną, jako podręcznik i do dziś wykorzystywany jest do nauczania muzyki w przedszkolach i pierwszych klasach szkoły podstawowej. Aktualne wydanie jest edycją specjalną z okazji 25-lecia pierwszej publikacji i pierwszym wznowieniem od ponad dwóch dekad. Lidia Bajkowska obok napisania kilku publikacji muzycznych skierowanych do dzieci, jest również cenionym pedagogiem, twórcą pierwszej muzycznej zerówki, przygotowującej dzieci do egzaminów wstępnych do szkół muzycznych. Bajka o Piosence i Nutkach jest stworzona na bazie jej autorskiej metody nauczania, opartej na pedagogice zabawy Janusza Korczaka. Atrakcyjna, bajkowa historia, jest w książce pretekstem do stopniowego wprowadzania kolejnych pojęć, kontrastów, wreszcie zapisu nutowego, a nawet zachęty do tworzenia pierwszych, prostych kompozycji. Kolorowe ilustracje i miejsce na stworzenie własnych rysunków to kolejne elementy, które będą dla dziecka niewątpliwą zachętą i urozmaiceniem procesu zapoznawania się z książką i zawartą w niej wiedzą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s