Polish Jazz – reedycja serii, część 6

Polskie Nagrania / Warner Music Polska 2018

Sześć kolejnych wznowień tytułów z serii Polish Jazz, ukazało się pod koniec kwietnia na płytach CD i LP. Reedycja serii została zainaugurowana w roku 2016. Warner Music Poland wydaje całość pod szyldem Polskich Nagrań. Przy reedycji zadbano o znakomite, zremasterowane brzmienie, wnikliwe i ciekawe teksty oraz nowoczesną szatę graficzną, która nawiązując do oryginału wprowadza elegancki, spójny wygląd albumów.  W szóstej odsłonie wznowień ukazały się następujące tytuły: The Andrzej Trzaskowski Sextet „Seant”, Michał Urbaniak Constellation „In Concert”, Krzysztof Zgraja „Laokoon”, Wojciech Kamiński „Open Piano”, Sami Swoi „The Locust” oraz Zbigniew Namysłowski The Q „Open”.

PJAndrzej-Trzaskowski-Seant-0190295680770-LP-768x768

Andrzej Trzaskowski Sextet „Seant” Polish Jazz vol. 11

Płyta nagrana w latach 1965-66. W zespole Andrzeja Trzaskowskiego znaleźli się wówczas Włodzimierz Nahorny, Janusz Muniak, Jacek Ostaszewski, Adam Jędrzejowski oraz znakomity trębacz am erykański Ted Curson.  Wybitna płyta. Fantastyczne solowe partie instrumentów dętych w tytułowym „Seant”. Niezwykle oryginalna „Wariacja na temat ‘Oj tam u boru’” – odniesienie się Trzaskowskiego do ludowych zapożyczeń i inspiracji w jazzie. Wreszcie genialna „Cosinusoida”. Trwająca prawie 25 minut, złożona kompozycja z fragmentami granymi solo, w duetach, triu i pełnym składzie zespołu. Perła w historycznej kolekcji.

PJMichał-Urbaniak-Constellation-In-Concert-0190295680756-LP-768x768

Michał Urbaniak Constellation „In Concert” Polish Jazz vol. 36

Płyta zarejestrowana podczas koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie w maju 1973 roku. Drugi i ostatni album Urbaniaka w serii Polish Jazz. Na scenie obok Urbaniaka zgrali wówczas: Urszula Dudziak, Adam Makowicz, Wojciech Karolak i Czesław Bartkowski. Dynamiczne fusion zdominowane duetem wokalistki i skrzypiec lidera. Program z płyty (z niewielkimi zmianami) pojawił się później na albumie wydanym przez Columbia Records.  Muzyczne wysokiej najwyższej klasy psuje jednak nieco realizacja: słaby montaż i zbyt widoczne poszatkowanie i pomieszanie oryginalnej ścieżki z koncertu.

PJKrzysztof-Zgraja-Laokoon-0190295680732-LP-768x768

Krzysztof Zgraja „Laokoon” Polish Jazz vol. 64

Autorskie dzieło Krzysztofa Zgrai nagrane w roku 1981.  Krzysztof Zgraja to pierwszym z prawdziwego zdarzenia flecista w historii polskiego jazzu.  Pośród sześciu oryginalnych kompozycji jakie zawiera album najciekawiej wypadają dwie najdłuższe. „La Concha” z gościnnym udziałem Zbigniewa Namysłowskiego, sięgająca ku iberyjskim inspiracjom z kapitalnymi solówkami bai fletu.  Funkowy „Laaokon” oraz dedykowany Krzysztofowi Komedzie, spokojny, balladowy „Fin de siècle”. W nagraniu jednego z utworów wziął gościnnie udział niemiecki perkusista Reto Weber.

PJ Wojciech-Kamiński-Open-Piano-0190295680718LP-768x768

Wojciech Kamiński „Open Piano” Polish Jazz vol. 66

„Open Piano” to tytuł znakomicie pasujący do zawartości albumu.  Znakomicie ujął to w ncie do oryginalnego wydania Kazimierz Czyż: „‘Open Piano’ – a więc fortepian otwarty na wszystko, co może się podobać, co może dać satysfakcję miłośnikowi dobrego jazzu”. Znajdzie, więc słuchacz na płycie blues, jazz tradycyjny, ragtime, pop i balladę.  Zestaw pokazujący stylistyczną otwartość i szerokie spektrum zainteresowań pianisty.

PJ Sami-Swoi-The-Locust-0190295680695LP-768x768

Sami Swoi „The Locust” Polis Jazz vol. 67

Płyta nagrana na żywo w lipcu 1980 roku, kiedy u szczytu popularności zespołu.  Album „The Locust”, po raz pierwszy ukazuje się w wersji cd. Ośmioosobowa sekcja instrumentów dętych dawała niepowtarzalne brzmienie zespołu. Legendarny Willis Conover tak spuentował występ zespołu: „Byłem zachwycony ich grą. (…) Nie spodziewałem się usłyszeć tak wiele muzyki, żeby taki mały zespół osiągnął tak wspaniałe bigbandowe brzmienie”.  Dwudziestominutowy medley bluesowych klasyków okraszony solowymi popisami poszczególnych członków grupy, kompozycje własne, a na finał „’Round Midnight” Monka z przepiękną solówka Dominika Witta na tubie.

PJ Zbigniew-Namysłowski-The-Q-Open-0190295680664LP-1-768x768

Zbigniew Namysłowski The Q „Open” Polish Jazz vol. 74

Czwarta płyta Zbigniewa Namysłowskiego ze znaczkiem Polish Jazz. Jeden z ostatnich tytułów przed zawieszeniem serii. W składzie The Q, który powstał na warsztatach w Chodzieży znaleźli się Kuba Stankiewicz, Darek Oleszkiewicz, Jerzy Głód i Jose Torres. Z jednym wyjątkiem płyta zawiera kompozycje lidera. Na płycie znalazły się charakterystyczne w twórczości Namysłowskiego utwory inspirowane muzyką ludową („Bop-Berek”) czy rytmami latynoskim („Cuban Tango Mohito”). Dla mnie osobiście najmniej ciekawe, jednakże nieprzysłaniające rewelacyjnych w odbiorze pozostałych sześciu nagrań.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s