Tania Giannouli / Rob Thorne / Steve Garden “Rewa”

Rattle, 2018

RATD083_Rewa_cover

Nowozelandzka wytwórnia Rattle definiuje się, jako wydawca muzyki współczesnej. Skupia się na pracach miejscowych artystów, ale równie często zderza na swoich płytach ciekawe osobowości z różnych światów – artystycznych i/lub geograficznych. Takim właśnie spotkaniem jest „Rewa”, płyta będąca zapisem sesji nagraniowej greckiej pianistki Tani Giannouli oraz Roba Thorne’a muzyka i popularyzatora gry na tradycyjnych maoryskich instrumentach ngā taonga pūoro (flety, trąbki, drumle i podobne im instrumenty tradycyjne konstruowane z muszli, drewna i kamienia). Trzecia z osób firmujących album, Steve Garden (notabane właściciel Rattle) dodał na etapie pracy nad gotowymi nagraniami, nieco delikatnych, niemal niezauważalnych, elektronicznych edycji, wtrąceń, dodatków.

Jednakże na „Rewie” słychać przede wszystkim Tanię Giannouli i Roba Thorne’a. Zagrane przez nich utwory są wynikiem dwudniowej pracy w studiu. Dwóch dni improwizacji czerpiących z rodzimych kultur obojga muzyków: greckiej oraz nowozelandzkiej Aotearoa. Album ten to jednak nie tylko muzyczna konfrontacja tych dwóch tradycji, ale także fascynująca próba poszukiwań wspólnych dróg, przedefiniowywania spojrzeń na muzykę w kontekście współdziałania instrumentalistów wywodzących się z tak diametralnie różnych środowisk.

Cały ten bagaż wielowiekowych tradycji nie przeszkodził jednak w stworzeniu bardzo nowoczesnej muzyki. Zajmujących improwizacji, nasuwających często na myśl nieoczywiste, współczesne skojarzenia. Płyty słucha się bardzo płynnie. Podział na utwory można nawet potraktować dość umownie. Poszczególne improwizacje łączą się w jedną spójną narrację, niekiedy zgrabnie przechodząc jedna w drugą. To opowieść na ogół dość minimalistyczna, z rzadka tylko brzmiąca donośniej i dynamiczniej. Sięgająca do tradycji europejskiego jazzu w fortepianowych interludiach. Ogromne wrażenie robi finałowy „Te Tangi A Mutu”. Trwający ponad piętnaście minut, będący kwintesencją zawartości całego albumu. Emocjonalny, poruszający, zaskakujący zwrotami.  Przenoszący w czasie i przestrzeni ku odległym wiekom i terytoriom.

“Rewa” to niecodzienna podróż. Znakomicie łącząca pierwiastki egzotyki, tradycji i współczesności. Niezwykle oryginalna. Fascynująca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s