Wojciech Majewski Quintet „Zamyślenie”

Sony Music Poland, 2018 /reedycja/

Kwintet Wojciecha Majewskiego zadebiutował w roku 2001 zaskakującą i gorąco przyjętą płytą „Grechuta”. Dwa lata później, w zmienionym składzie, zespół nagrał album „Zamyślenie”, który w roku bieżącym pojawił się w wersji odświeżonej i wzbogaconej o nagrane dekadę później wersje dwóch solowych utworów pianisty.

„Zamyślenie” ceni się, pamięta o nim. Mam jednak wrażenie, że pomimo to do płyty tej wraca się zdecydowanie zbyt rzadko. A przecież atutów ma to wydawnictwo bez liku. Chociażby sam zespół złożony z wytrawnych muzyków. Robert Majewski na trąbce, Tomasz Szukalski na saksofonie, sekcja rytmiczna Palle Danielsson i Michał Miśkiewicz. Wreszcie gościnny występ Grzegorza Turnaua, śpiewającego finałową piosenkę do tekstu Leśmiana. Nie popadając w przesadę można skład ów nazwać gwiazdorskim.

Nie bez znaczenia pozostaje świetna muzyka. W większości autorstwa lidera kwintetu (znakomite, trzyczęściowe „Pożegnanie”, kapitalne, zagrane solo „Pożegnanie Strawińskiego”). Okraszona utworami klasyków: Komedy, Niemena i Grechuty. Wybranymi rozważnie, poza niemenowską kompozycją raczej mało znanymi i ogranymi (bo przecież renesans „Niekochanej”, tu połączonej z tytułowym „Zamyśleniem” Majewskiego w jedną całość, nadejdzie dopiero wiele lat później przy okazji wiadomego albumu zupełnie innego muzyka). 

Wreszcie rewelacyjne wykonanie. Fantastyczny Szukalski. Kapitalnie współpracujący i uzupełniający się z Robertem Majewskim. Wspaniały w utworze „Bema pamięci rapsod żałobny”, porywająco rozegranym w duecie fortepian / saksofon. Wspomniany Robert Majewski, świetny – co już nadmieniałem – w kooperacji z saksofonem.  Bezbłędnie prezentujący się kolejny duet – Danielsson / Miśkiewicz.  No i oczywiście sam Wojciech Majewski. Perfekcyjny w prezentacji solowej, w duetach i w przewodzeniu całemu zespołowi.

Super płyta. Nie odbiera się jej, jako archiwalnej ciekawostki. To także dzisiaj świeża, oryginalna i wyróżniająca się propozycja. Bez problemu mogłaby się ukazać, jako nowość i szybowałaby wysoko w rocznych podsumowaniach. Warto skorzystać, więc z pretekstu wznowienia i odświeżyć znajomość z „Zamyśleniem”.

Premierowa publikacja http://polish-jazz.blogspot.com/2018/06/wojciech-majewski-quintet-zamyslenie.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s