JAZZOWE REKOMENDACJE: Nicole Mitchell “Mandorla Awakening II: Emerging Worlds”

FPE Records, 2017

mandorla

Jednym z elementów celebracji pięćdziesięciolecia chicagowskiego AACM (Assosciation for the Advancement of Creative Musicians) był zamówiony przez Musuem of Contemporary Art Chicago projekt „Mandorla Awakening: Emerging Worlds”. Dzieło łączące muzykę i eksperymentalne video prezentacje Ulyssesa Jenkinsa.  Za kompozycje odpowiadała Nicole Mitchell, znakomita instrumentalistka, pierwsza kobieta, która AACM przewodniczyła. Opisywana tu płyta jest rejestracją, (choć tylko w warstwie dźwiękowej) premierowego pokazu spektaklu.

Inspiracją dla kompozycji stała się wymyślona przez samą Nicole Mitchell historia pary, która w roku 2099 ucieka z cywilizacji rządzonej przez Unię Światową i odkrywa idylliczną wyspę Mandorlę. Historia z gatunku science fiction ma swoje korzenie w fascynacji kompozytorki twórczością i osobą Octavii Butler, zmarłej w 2006 roku afro-amerykańskiej autorki sf i jest pośrednim dla niej hołdem.

Występujący na scenie oktet Black Earth Ensemble – obok grającej na flecie liderki w jego skład weszli: Renée Baker (skrzypce), Tomeka Reid (wiolonczela, banjo), Alex Wing (gitara elektryczna, oud), Jovia Armstrong (instrumenty perkusyjne), Tatsu Aoki (kontrabas, shamisen, taiko), Kojiro Umezaki (shakuhachi) – zadziwia już składem instrumentów. Sama muzyka wymyka się łatwym przyporządkowaniom.  Free jazz, współczesna muzyka klasyczna, ambient, folk, blues. Afryka, Japonia, Stany Zjednoczone. Owa przedziwna zdawałoby się mieszanka tworzy jednak niesamowicie intrygujący spektakl. Dźwiękową ścieżkę, od której nie sposób się oderwać. Muzyczną kopułę, spod której nie ma się ochoty wychodzić. I choć to nie zawsze łatwe w odbiorze utwory dają jednak możliwość oderwania się, wręcz ucieczki od realnego świata w miejsce bezpieczne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s