JAZZOWE REKOMENDACJE: Dave Holland “Uncharted Territories”

Dare2 Records, 2018

DR20010DaveHolland_UnchartedTerritories300x300

„Wydaje się, że to wymarzony zespół dla mnie” – tak podsumował Dave Holland sesję nagraniową swojego, najnowszego, dwupłytowego wydawnictwa. Album „Uncharted Territories” ukazał się 11 maja nakładem Dare2 Records.  Pomysł na nagrania narodził się podczas spotkania Dave’a Hollanda z Evanem Parkerem. Obaj muzycy w latach 1960 często spotykali się podczas realizacji projektów londyńskiej sceny improwizowanej.  Muzyczne kooperacje obu panów ustały po przeprowadzce Hollanda do Nowego Jorku. Początkowe plany nagrań w duecie ewoluowały i ostatecznie w studiu obok lidera-kontrabasisty oraz grającego na tenorze Parkera pojawili się Craig Taborn – fortepian, organy, keyboardy, elektronika –  (który z Hollandem współpracował przy projekcie „Prism”) oraz perkusista Ches Smith.

Dwie płyty CD (tytuł ukazał się także na trzech LP) zawierają łącznie 23 nagrania. Dwie kompozycje przygotował Ches Smith, jedną Dave Holland. Pozostała dwudziestka to spontaniczne improwizacje, nagrane w pełnym składzie kwartetu, ale także we wszelkich możliwych instrumentalnych konfiguracji duetów i trio. Razem ponad dwie godziny muzyki improwizowanej, czystego, można powiedzieć wręcz najczystszego free.  Wspartego nieoczekiwanymi i oryginalnymi pomysłami w rodzaju włożenia do skrzyni fortepianu głośnika bluetooth zbierającego dźwięki wszystkich instrumentów.

Powrót do otwartych form improwizowanych, jak lubi określać prezentowaną na „Uncharted Territories” muzykę Dave Holland, wypadł bardzo okazale.  Renomowane nazwiska nie zawiodły i dwudniowa sesja, która zapowiadała się sensacyjnie, dała równie sensacyjny efekt. Ową wyprawę ku niezbadanym lądom ocenić można tylko pozytywnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s