David McCullough „Bracia Wright”

Wyd. Czarne, 2018

wright

Ukazana na okładce książki fotografia samolotu braci Wright podczas lotu jest powszechnie znana. To – można powiedzieć – historyczny symbol, rozpoznawalny na całym świecie. Jednak większość z nas, poza tym zdjęciem i najprostszymi skojarzeniami, o Wilburze i Orville’u Wright’ach niewiele potrafi powiedzieć. David McCullough odkrywa dla czytelnika pełny, zaskakujący skromnością, obraz swoich bohaterów.

Ludzkość marzyła o lataniu od zawsze. W IX wieku próbowano wykorzystać ptasie pióra do stworzenia konstrukcji pozwalającej na wzbicie się w powietrze. Pod koniec XV wieku studia nad sztuką latania prowadził Leonardo da Vinci. Jednak sukces przyszedł dopiero ponad czterysta lat później. Dokonali tego dwaj bracia z Ohio, których historię opisał dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera, David McCullough. Wilbur i Orville Wright, w dzieciństwie zafascynowani latającym bączkiem, także marzyli o zbudowaniu maszyny latającej. Marzenie swoje i całego świata spełnili przyjmując „zasługę wykonania pierwszego udanego lotu aparatem cięższym od powietrza i napędzanym silnikiem mechanicznym oraz zdolnym unieść człowieka” (cytat z oświadczenia Rady Patronackiej Instytutu Smithsona).

McCullough stworzył klasyczną biografię, skupiając się oczywiście na okresie spektakularnego sukcesu Braci. Nie zapominając jednak o pokazaniu skąd wziął się ów sukces, dlaczego był możliwy i co działo się później. Opisując nie tylko długie zmagania z próbami wzniesienia się w powietrze, ale także – nie mniej trudne – późniejsze działania by sukces zdyskontować. Ciekawa, napisana z lekkością, przypowieść pokazująca „jak to z Braćmi Wright było”. Zahaczająca o obraz ówczesnej Ameryki, Europy, postacie i działania konkurentów – a może raczej współuczestników – w wyścigu o aeronautyczny prymat.  Czterysta stron, fascynującego lotu w przeszłość.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s