Charles Lloyd „Passin’ Through”

Blue Note Records, 2017

lloyd

Ta niewielka planeta jest jedynie etapem naszej podróży. Pojawiamy się tu tylko na chwilę – „… we are just passing through” – tak wyjaśnia Charles Lloyd pomysł na tytuł swojej ostatniej płyty.

Kwartety Lloyda mają swoją wielką historię. Pierwszy z Keithem Jarrettem, Cecile McBee i Jackiem DeJohnette. New Quartet, sformowany w roku 2007, ma w składzie Jasona Morana, Erica Harlanda i Reubena Rogersa. Ich poprzednie płyty – w tym ostatnia, Mirror, wydana w roku 2010 – ukazywały się pod szyldem ECM-u. W połowie 2016 roku Lloyd, po kilku latach przerwy, ponownie zaprosił kolegów z Nowego Kwartetu na trasę koncertową. Siedem oryginalnych kompozycji Lloyda zarejestrowano właśnie podczas tych muzycznych wojaży: 30 czerwca w czasie festiwalu w Montreux (rozpoczynający płytę Dream Weaver) oraz 29 lipca 2016 w Santa Fe (pozostałe sześć nagrań). Zagrany w Szwajcarii tytułowy utwór albumu z roku 1966 inaugurował całą trasę – nim właśnie zespół rozpoczął pierwszy koncert. Występ w Santa Fe, a także cały album dedykowane są pamięci Judith McBean, zmarłej w roku 2014 mecenaski sztuki, długoletniej przyjaciółki, duchowej siostry (jak wspomina sam Artysta) Lloyda i jego żony. Zamykający płytę Shiva Dreams to modlitwa i medytacja poświęcona właśnie Judith McBean, jedyny całkowicie premierowy utwór na omawianym tu albumie.

Pozostałe kompozycje pojawiły się w dyskografii Lloyda już wcześniej. „To moje dzieci. Dorosły i opuściły dom, a ja spotykam się z nimi od czasu do czasu w rożnych miejscach na świecie. Mając za sobą lata życiowych doświadczeń opowiadam teraz nowe historie” tak muzyk wyjaśnia powrót do starszych nagrań i nowe interpretacje tytułowego Passin’ Through nagranego po raz pierwszy w roku 1963 przez Kwintet Chico Hamiltona, Dream Weaver, który premierowo zabrzmiał na debiutanckim albumie pierwszego Kwartetu Lloyda w roku 1966, How Can I Tell You z roku 1964 z płyty Discovery!, z kolei pierwszej w dyskografii samego Lloyda, czy wreszcie Tagore in Delta utworu inspirowanego postacią hinduskiego poety I filozofa. Part 5, Ruminations, jest fragmentem suity Wild Man Dance, ostatecznie nie pojawił się na nagranej we Wrocławiu płycie, jednak znajduje się w repertuarze New Quartet (podobnie jak Nu Blues) od czasów koncertów jubileuszu 80-lecia Village Vanguard.

Pamiętam swój zachwyt koncertem Lloyda z roku 2015, granego w innym składzie i z innym programem. Siedemdziesiąt cztery minuty rejestracji z Montreux i Santa Fe są równie atrakcyjne. Zachwyca niemal dwudziestominutowa wersja Dream Weaver z długą introdukcją, solówkami fortepianu i kontrabasu (ta kończy utwór) oraz tytułowe Passin’ Through gdzie Reuben Rogers z kolei rozpoczyna nagranie swoim solem, a potem na pierwszy plan wysuwają się po kolei pozostali członkowie zespołu. Kapitalnie brzmi Tagore in Delta z Jasonem Moranem grającym na fortepianowych strunach. Mistrz i Jego Ludzie w fenomenalnej formie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s