Michael Booth „Istota ryżu. O duszy japońskiego jedzenia”

PWN, 2018

istota_ryzu

Michael Booth ma dwie pasje: podróże i kuchnię. Pisze o nich artykuły, felietony, książki, często łącząc oba tematy. W roku 2007 odbył kulinarną podróż po Japonii, którą zrelacjonował w książce „Sushi i cała reszta”.

Wydawnictwo okazało się wielkim przebojem na całym świecie, w tym także, a może przede wszystkim w Japonii, gdzie nawet zrealizowano na jej podstawie serial animowany. Autor marzył o powrocie do Kraju Kwitnącej Wiśni, tym bardziej, że zdawał sobie sprawę, jak wiele z kulinarnej różnorodności tego kraju, pozostało mu jeszcze do odkrycia. Plany udało się zrealizować, a po dziesięciu latach od pierwszej podróży, ukazała się kolejna porcji opowieści prosto z japońskiego brzucha (tak brzmi oryginalny podtytuł książki).

Książka podzielona jest na części według kryterium geograficznego, zgodnie z trasą odbytej podróży. Jednakże to relacja stricte kulinarna, bo każdemu z odwiedzonych miejsc (wysp, prefektur, miast) przypisane są rozdziały-opowieści poświęcone charakterystycznym dla danej okolicy specjałom i miejscom. Z lekkością, przystępnie i – nomen omen – smakowicie, opisuje Booth Japonię, przybliżając czytelnikowi niuanse potraw, sposobów ich przygotowania, serwowania, produkcji, hodowli. To jak wspomniałem książka przede wszystkim o japońskiej kuchni, ale ponieważ mieszkańcy tego kraju traktują kwestie żywieniowe niezwykle poważnie, to między wierszami (a czasem i wprost) możemy z „Istoty ryżu” dowiedzieć się sporo i o samym kraju. Kwintesencją pokazanej przez Bootha japońskiej filozofii – można się zastawiać czy tylko żywieniowej – są zacytowane słowa miejscowej dziennikarki piszącej o lokalnej kuchni: „Nie zmieniamy sposobu przygotowywania potrawy, ponieważ znaleźliśmy ostateczny, najlepszy sposób. A kiedy znajdziesz taki, to, po co go zmieniać?”

Książka, którą czyta się jednym tchem, ma tylko jedną wadę. Przy lekturze czytelnik robi się błyskawicznie głodny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s