Thomas Fonnesbæk & Justin Kauflin „Synesthesia”

Storyville Records, 2017

synesthesia

Kameralne projekty muzyczne są moimi ulubionymi. Po takie płyty sięgam zawsze w pierwszej kolejności, a kiedy w nagranie zaangażowany jest muzyk, którego znam i lubię, „kolejka” płyt oczekujących na przesłuchanie ulega nagłemu przearanżowaniu. Synesthesia spełnia wszystkie wymienione warunki, więc szybko znalazła miejsce w moim odtwarzaczu.

Z amerykańskim pianistą mieli już być może niektórzy z Państwa okazję się spotkać przy okazji koncertu w Gdańsku. Thomas Fonnesbæk to z kolei czołówka kopenhaskiej sceny jazzowej. Duński kontrabasista – dla którego tu już trzecia w ostatnich latach duetowa płyta – wspomina, że już od pierwszego spotkania zachwycił go talent Justina Kauflina i był pewien, że współpraca będzie niezwykle cennym i niezapomnianym przeżyciem. Nagrana w czerwcu płyta udowadnia, że przewidywania się spełniły. Artystów połączyło podobne spojrzenie na muzykę, ale także przywołana w tytule albumu synestezja – zdolność „barwnego słyszenia” – którą obaj się cechują.

Pięć kompozycji Fonnesbæka, dwie Kauflina a także klasyki Cole’a Portera, Oscara Petersona oraz Lennona / McCartneya. Początek tytułowej Synesthesii sugeruje, że to kontrabas będzie pełnił rolę wiodącą, ale już w połowie tego utworu pianista wspaniałą, długą solówką, koryguje te pierwsze odczucia. W Semiosis niemal całe pięć i pół minuty to jeden długi popis Kauflina. Bas wysuwa się z kolei na pierwszy plan w Nigerian Marketplace. I choć mamy na płycie kilka utworów spokojnych – w tym przepiękną wersję beatlesowskiej piosenki For No One – to cały album pozostawia wrażenie dość dynamicznego. Synesthesia to idealny przykład muzycznej symbiozy. Godzina z dwoma klasowymi instrumentalistami, melodyjnymi utworami, radością z gry i z jej słuchania. Do postawienia na półce „pure jazz”.  

pierwsza publikacja w JazzPress 01/2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s