Victor Assis Brasil „Esperanto” / „Toca Antonio Carlos Jobim”

Far Out Recordings, 2017/2018

Londyńska wytwórnia Far Out Recordings wydaje właśnie kolejną reedycję z klasyki brazylijskiego jazzu, powracając z kolejnym wydawnictwem Victora Assisa Brasila. Po wydanym w ubiegłym roku „Toca Antonio Carlos Jobim” tym razem dostajemy zbiór własnych kompozycji saksofonisty (oraz jeden cover) zatytułowany „Esperanto” (dotyczy to winylu, w przypadku cd i edycji cyfrowej ukazują się oba wspomniane wyżej wydawnictwa razem).

brasil_2

Assis Brasli rozpoczął naukę gry na saksofonie w wieku 14 lat. Już jako osiemnastolatek nagrał swoją pierwszą  płytę. Ten i kolejny album zaowocowały stypendium w Berklee College of Music, gdzie młody muzyk miał okazję kształcić się i występować między innymi z Dizzym Gillespie, Clarkiem Terry, Chickiem Coreą czy Ronem Carterem. Latem 1970 roku powrócił do Brazylii, aby nagrać opisywane tu płyty. Zmarł nieoczekiwanie tuż po swoich 36 urodzinach

„Toca Antonio Carlos Jobim” zawiera interpretacje czterech utworów Jobima. „Esperanto” – jak już wspomniałem – to cztery kompozycje własne i cover utworu „Ginger Bread Boy” Jimmiego Heatha. Dla słuchających Brasila po raz pierwszy zaskoczeniem będzie klasycznie jazzowy styl gry saksofonisty – zarówno w nagraniach własnych jak i w coverach. To bardziej post-bop  i nie znajdziemy tu raczej charakterystycznych dla latynoskiego jazzu klimatów. Może dlatego właśnie Victor Assis Brasil  większą popularnością cieszył się poza swoja ojczyzną. Nieco „dzikie”„Quarenta Graus A Sombra”, swingujący “Ginger Bread Boy”, melancholijne “Marilia” i “Ao Amigo Quartin” (te dwa nagrania w wersji cd pojawiają się dwukrotnie – także, jako bonusy w alternatywnych wersjach) – najbardziej zapadły mi w pamięć. Dla mnie duże odkrycie i (choć to początek roku) tytuł, które będzie jedną z najciekawszych reedycji najbliższych miesięcy.

Podczas sesji (oba tytuły nagrywano razem) towarzyszyli saksofoniście Dom Salvador (bas), Edison Machado (bębny), Helio Delmiro (gitara) oraz Edson Lobo (bas). Płyty ukazały się 9 lutego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s