Stanisław Grzesiuk – nowa edycja książek barda Czerniakowa.

Wyd. Prószyński i S-ka

grzesiuk_5_lat

Wydawnictwo Prószyński i S-ka,  w roku 100 rocznicy urodzin Stanisława Grzesiuka wznawia wszystkie jego książki które uzupełnione będą m.in. o fragmenty, wycięte wcześniej przez cenzurę. Jako pierwsza – zgodnie z kolejnością obraną przez samego autora – już 18 stycznia pojawi się w księgarniach książka „Pięć lat kacetu”.  Wydanie „Boso, ale w ostrogach” planowane jest na maj, a „Na marginesie życia” na wrzesień 2018 roku.

Stanisław Grzesiuk (1918–1963) – pisarz, pieśniarz, zwany bardem Czerniakowa. Urodzony w Małkowie koło Chełma, dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie . Podczas okupacji aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, a następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju. Długo leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Został pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany jest do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

We wspomnieniach z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. Próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało. W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie. Obecne wydanie zawiera wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji, a ponadto uzupełnione jest o fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s