Richard Galliano, Thierry Escaich „Aria”

Editions Jade, 2017

ARIAGALLIANOvisuelHD

Wirtuoz akordeonu Richard Galliano oraz mistrz organów Thierry Escaich połączyli siły na unikalnej duetowej płycie łączącej brzmienie dwóch klasycznych instrumentów. Trzynaście utworów nagrano w Kościele w Bernie, korzystając z organów konstrukcji Freidricha Golla.

Trudno jednoznacznie przyporządkować ten album gatunkowo. Muzycy sięgają, bowiem po różnorodne nagrania. Są „Tango Pour Claude” Galliano i klasyki akordeonowe: „Oblivion” Piazolli oraz „Jeannette” Viseura. Pojawiają się kompozycje wielkich twórców: Bacha („Siciliano”, które Galliano nagrywał już na swojej płycie poświęconej właśnie Bachowi), Dvoraka („Tańce słowiańskie”), Rachmaninowa („Vocalise”) czy też utwory mistrzów włoskiego baroku: Arcangelo Corelliego i Alessandro Marcello, ale jest i „Caruso” gwiazdy włoskiej piosenki Lucio Dalli. Z kolei jedyne nagranie napisane przez Escaicha – „Nostalgy”, zaskakuje „akordeonową” aranżacją i lekkością. Obaj wirtuozi stawiają na nieoczywistości w interpretacjach i prezentacjach utworów idąc „pod prąd” utartym ścieżkom.

Inspiracje klasyką, nieco musette, kameralny i zaskakująco delikatny – mając zwłaszcza na uwadze potęgę organów –mariaż sztuki dwóch instrumentów i dwóch wybitnych instrumentalistów.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s