Jane Ira Bloom “Wild Lines: Improvising Emily Dickinson”

Outline Music, 2017

janeirabloom

Mam wrażenie, że Jane Ira Bloom nie cieszy się w Polsce na wystarczająco dużą atencją. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że dla wielu krajowych miłośników jazz jest postacią anonimową. Tymczasem to jedna z najbardziej cenionych osobowości jazzu. Tegoroczna laureatka nagrody Jazz Journalists Association i ankiety krytyków DownBeatu (w kategorii saksofonu sopranowego). Ma w swoim dorobku współpracę między innymi z Charliem Hadenem, Edem Blackwellem, Fredem Herschem, Kennym Wheelerem.

Nagrany i wydany w bieżącym roku (przez własną wytwórnię Artystki) album “Wild Lines: Improvising Emily Dickinson” jak wskazuje tytuł, za źródło inspiracji przyjął poezję Emily Dickinson. Uznawanej za jedną z najwybitniejszych osobowości poezji amerykańskiej, która uznanie zdobyła dopiero ponad pół wieku po swojej śmierci. W nagraniach saksofonistce towarzyszyli stali współpracownicy: pianistka Dawn Clement, basista Mark Helias oraz perkusista Bobby Previte. Niezwykle ciekawy jest koncept dwupłytowego wydawnictwa. Pierwsza z płyt zawiera utwory instrumentalne (czternaście kompozycji Jane Ira Bloom oraz „It’s Easy To Remember” Richarda Rodgersa i Lorenzo Harta). Druga to te same utwory, choć nieco przearanżowane i co najważniejsze wzbogacone o recytację tekstów Emily Dickinson. Głosem poetki na płycie jest Deborah Rush, aktorka znana między innymi ze swoich ról teatralnych i udziale w filmach Woody’ego Allena w latach 1980.

“Wild Lines: Improvising Emily Dickinson”, album, który przeszedł u nas niemal bez echa, to moim zdaniem jedno z najciekawszych jazzowych wydawnictw tego roku. Niezwykle różnorodny stylistycznie od klasycznego mainstreamu po bardziej wyrafinowane utwory współczesnej muzyki improwizowanej. Może się wydawać, że dwa godzinne sety tej samej muzyki, w tym jedna z prezentacją poezji mogą być nużące. Jednak o znudzeniu czy przesycie nie ma mowy. Słucha się „Wild Lines” z zapartym tchem i rozdziawioną z zachwytu gębą. Znakomity album.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s