„Krótkie historie” od Wydawnictwa RM

Z entuzjazmem polecaliśmy wydaną przez Wydawnictwo RM „Krótką historię nauki” – rewelacyjne, wciągające kompendium wiedzy o … właśnie historii nauki: od zarania dziejów po współczesność. Wydawca postanowił iść za ciosem i uradował czytelników kolejnymi pozycjami, które tworzyć będą serię „Krótkich historii”. Dziś polecamy więc:

„Krótka historia ekonomii” Niall Kishtainy. Autor, historyk gospodarki, opisuje w chronologicznym porządku najważniejsze prądy i wydarzenia z historii ekonomii, przedstawia postacie i dokonania najbardziej znanych myślicieli takich jak Adam Smith, Karol Marx czy John Maynard Keynes, wskazuje punkty zwrotne historii, związane z ekonomią: wynalezienie pieniądza, narodziny kapitalizmu, Wielki Kryzys, opisuje zjawiska przedsiębiorczości i nierówności, analizuje ekonomię behawioralną i kryzysy finansowe wreszcie w sposób zrozumiały i przsytępny próbuje odpowiedzieć na podstawowe pytania związane z historią ekonomiczną naszego świata.

„Krótka historia medycyny” Meyer Friedman i Gerald W. Friedland. Dwóch wybitnych amerykańskich profesorów medycyny  opisuje przełomowe odkrycia, przypomina pionierów, którzy za nimi stali, proponuje oryginalne spojrzenie na genezę tych dokonań oraz emocje jakie towarzyszyły tym dokonaniom. Autorzy pokazują zarówno głównych odkrywców, jak i całe sztaby ludzi stojących za ich sukcesem i kontynuujących ich badania. Bez opisanych tu odkryć medycyna, taka, jaką dziś znamy, nie byłaby możliwa.

„Krótka historia religii” Richard Holloway. Emerytowany biskup Edynburga i prymas Szkockiego Kościoła Episkopalnego, autor ponad dwudziestu książek przedstawia panoramę systemów i wierzeń religijnych od zarania dziejów ludzkości aż po wiek dwudziesty pierwszy. Pokazuje, jakich odpowiedzi udzielał człowiek w swoich dziejach na pytania będące fundamentem religii. Nie ograniczając się do największych religii rozważa, skąd wzięły się wierzenia religijne, jak ludzie szukali sensu istnienia, analizuje dzisiejsze fascynacje scjentologią i kreacjonizmem, przemoc o podłożu religijnym, wrogość między ludźmi religijnymi i sekularystami. Pisząc dla wierzących i niewierzących, z wielką wrażliwością prowadzi czytelników przez świat wiary, wzbudza ciekawość i zachęca do tolerancji.

 „Krótka historia filozofii” Nigel Warburton. W czterdziestu krótkich rozdziałach autor przedstawia wielkich myślicieli europejskich i najciekawsze idee dotyczące świata oraz tego, jak w nim żyć. Dowiemy się o frapujących, często wręcz kuriozalnych historiach z życia największych filozofów, począwszy od tych, którzy działali w antycznej Grecji i debatowali na temat wolności i duszy, aż po Petera Singera, rozważającego najbardziej niepokojące etyczne problemy naszych czasów. Prześledzimy historię ludzkich przemyśleń na temat rzeczywistości i kondycji człowieka.  Nigel Warburton, filozof, i popularyzator filozofii  sprawia, że filozofia staje się zrozumiała i przystępna, a nawet pełna humoru.

 „Krótka historia opium” Thomas Dormandy. Najnowsza pozycja cyklu ro spojrzenie na  opium i jego pochodne: morfinę i heroinę, które zniszczyły, upodliły, zdeprawowały lub zabiły liczne jednostki, rodziny, społeczności, a nawet całe narody. Jednak w tym samym czasie wielu lekarzy twierdziło, że bez cudownych skutków, jakie opium wywierało na ich pacjentów, nie byliby w stanie wykonywać swojego zawodu, a żadna szanująca się placówka medyczna nie mogłaby funkcjonować bez środków odurzających. Książka prezentuje historię najbardziej fascynującego z narkotyków, od pierwszych dowodów uprawy maku przez mężczyznę z epoki kamiennej po dzisiejszy handel opium w Afganistanie. Specyfiku który wpływał i wpływa na wydarzenia spoza świata medycznego, utrzymywał przy władzy albo obalał rządy, wzniecał konflikty, stworzył najsilniejsze organizacje przestępcze, jakie widział świat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s