Kasia Pietrzko Trio „Forthright Stories”

Private edition, 2017

Byłem ciekaw tej płyty od wiosennego koncertu tria. Koncertu zagranego w nieco innym składzie, niż pojawił się na albumie. Jednakże pianistce partnerują muzycznie – na żywo i w studiu – tak dobrzy zawodnicy, że o jakąkolwiek zmianę jakości nie ma się co martwić.

W marcowej sesji nagraniowej w Monochrom Studio, obok grającego z Kasią Pietrzko już od dłuższego czasu perkusisty Piotra Budniaka, wziął gościnny udział nowojorski kontrabasista Corcoran Holt, znany ze współpracy między innymi z Kenny’m Garrettem czy Javonem Jacksonem.  

Usłyszane przeze mnie kilka miesięcy wcześniej na żywo utwory, znalazły się także na „Forthright Stories”. Wydawnictwo w pięćdziesięciu trzech minutach mieści dziewięć nagrań, w tym szóstkę dłuższych kompozycji, wszystkie autorstwa Kasi Pietrzko. Porywające, pełne pasji i emocji „Brown”, „Passaic Avenue”, „Half a Year”, „Intimacy” no i przede wszystkim „Zielone Oczy Grafitowe” z wiolonczelowym wprowadzeniem Julii Kotarby. Całość dopełniają trzy krótkie interludia: czterdziesto-sekundowe, dynamiczne zespołowe „During”, oraz zagrane solo przez Piotra Budniaka „Episode I” i przez Corcorana Holta „Episode II”.  Znajdziemy na płycie także Epizod z udziałem samego fortepianu. Dłuższy, trwający nieco ponad sześć minut, z wybrzmiewającym mehldauowskimi echami, fantastycznym zakończeniem. Nie znam karierowych planów i zamierzeń Artystki, ale „Episode III” jest dla mnie przepowiednią tego, że ewentualna, przyszła solowa płyta Kasi Pietrzko zatrzęsie kiedyś potężnie jazzowym światem.

Zdarzają się płyty niezłe, które jednak znikają z mego horyzontu przysłonięte jeszcze lepszymi. Są i takie, do których staram się z lepszym już gorszym skutkiem wracać. „Forthright Stories” należy do jeszcze innej, wyjątkowej i rzadkiej kategorii: to płyta, która zmonopolizowała moje muzyczne otoczenie na dłuższy czas. Nadal mam ją pod ręką i regularnie słucham, bo nie sposób się od tej muzyki oderwać, odłożyć ją na bok. Taki debiut, taka płyta nie zdarzają się często.

Premierowa publikacja http://polish-jazz.blogspot.com/2017/10/kasia-pietrzko-trio-forthright-stories.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s