Tubis Trio „The Truth”

Challenge Records, 2017

Poprzednia płyta tria Maciej Tubisa ukazała się całe wieki temu (dokładnie przed siedmioma laty). Koncertowe nagrania z Luxemburga spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem. Jednak kolejne nowe utwory zespołu, niecierpliwi słuchacze mieli okazję poznawać tylko na koncertach.

Wreszcie publiczność doczekała się nowego wydawnictwa. Album The Truth nagrany został w studiu w Lubrzy i wydany przez holenderską wytwórnię Challenge Records, specjalizującą się na równi w jazzie jak i muzyce klasycznej, cenioną – między innymi – za wysoką jakość techniczną nagrań. Właśnie techniczna jakość płyty to pierwsza, i wcale nie ostatnia rzecz, za jaką można pochwalić płytę zespołu Macieja Tubisa.

Godzinny zestaw nagrań przynosi ze sobą dziesiątkę autorskich kompozycji pianisty, a w każdym z nich znajdziemy coś przykuwającego uwagę słuchacza. 2:31 PM biegnie gdzieś ku latynoskim klimatom. Peloponnese i Seven Heavens uwodzą kapitalnymi, pięknymi finałami na fortepian solo. Indywidualne popisy basisty (Paweł Puszczało) i perkusji (Przemysław Pacan) zwracają uwagę w I Forgot the Plot, Tokyo, w krótkim, acz ciekawym finale jedynej ballady na płycie It’s A Beautiful Winter Out There oraz w zamykającym płytę Triceraptors.  Ten ostatni utwór to mój ulubiony fragment The Truth, pokazujący siłę gry zespołowej tria, ale z drugiej strony eksponujący także indywidualność każdego z muzyków.

W muzyce Tubis Trio słychać niekiedy fascynację dokonaniami kultowego e.s.t. Sam zespół w materiałach towarzyszących płycie odwołuje się do takiego porównania. Myślę, że powinno się jednak uciekać od takich łatwych z pozoru porównań. Bowiem atutem tego zespołu jest przede wszystkim autentyczność i szczerość przekazu. „To nasza opowieść, nasze emocje. Jazz, nie jazz, liczy się przede wszystkim prawda.” I temu mottu, zawartemu w opisie swojego wydawnictwa, muzycy Tubis Trio pozostali wierni. 

opublikowane w JazzPress 10/2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s