Hampton Sides „Ogar piekielny ściga mnie”

Wydawnictwo Czarne, 2017

Ta historia opowiada o zdarzeniu niezwykle ważnym we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych: zamachu na Martina Luthera Kinga. Hampton Sides przedstawiając swoją opowieść nie skupia się jednak wyłącznie na samym zamachu. Podzielona na trzy części książka najpierw zarysowuje polityczne i społeczne tło tego wydarzenia: konflikt Kinga z FBI, sytuację i spory w organizacji, której przewodził, protesty społeczne środowisk afroamerykańskich, ale także kulisy prywatnego życia pastora.

Ta historia opowiada o zdarzeniu niezwykle ważnym we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych: zamachu na Martina Luthera Kinga. Hampton Sides przedstawiając swoją opowieść nie skupia się jednak wyłącznie na samym zamachu. Podzielona na trzy części książka najpierw zarysowuje polityczne i społeczne tło tego wydarzenia: konflikt Kinga z FBI, sytuację i spory w organizacji, której przewodził, protesty społeczne środowisk afroamerykańskich, ale także kulisy prywatnego życia pastora. Z drugiej strony kieruje spojrzenie na zabójcę i przygotowania do zamachu. Druga i trzecia część to śledztwo, ustalenie sprawcy oraz pościg i schwytanie zamachowca. Zagrożenie dla Kinga było w cały czas całkiem realne i należało się spodziewać prób zamachów, ale paradoksalnie opisane tu zabójstwo zdaje się poniekąd dziełem przypadku. Choć zamierzone, stało się jednak możliwe do zrealizowania zbyt łatwo, zbyt szybko. Nieomal właśnie przez nieszczęśliwy dla ofiary splot okoliczności.

Hampton Sides napisał swój reportaż niczym klasyczny kryminał. Czasem w trakcie lektury można zapomnieć że mamy do czynienia z literaturą faktu. Kapitalne nakreślone są obie, główne postaci dramatu, ale także osoby pozostające na drugim planie opowieści: współpracownicy Kinga, J. Edgar Hoover, szef FBI również „polujący” na pastora, próbujący doszukać się haków, które pozwoliłyby go utrącić, zniszczyć pozycję i szacunek, jakim był darzony. Sam autor w przedmowie z lekka tłumaczy się z się z – niezamierzonej – „przebojowości” swojego dzieła. Jednakże atrakcyjność, jaka cechuje opisywaną tu książkę, (choć mówi ona o ogromnym nieszczęściu, przez wielu uznawanym za narodową tragedię) jest tylko jej zaletą. Takiej literatury faktu możemy sobie tylko życzyć zawsze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s