L.Możdżer, I.Rantala, M.Wollny „Piano Night. Jazz at Berlin Philharmonic VII”

ACT Music , 2017

Omawiana tu płyta nie niesie ze sobą zbyt wielu niespodzianek czy zaskoczeń. Leszek Możdżer, Iiro Rantala i Michael Wollny powracają po czterech latach z nowymi nagraniami (w roku 2013 oni właśnie inaugurowali cykl płyt „Jazz in Berlin Philharmonic” i do dziś jest to jeden z najciekawszych albumów w tej kolekcji).

Mamy więc znanych Artystów, a także dobrze rozpoznawalny repertuar, co jednak w tym wypadku można poczytać za niewątpliwe zalety, tego – siódmego już we wspomnianym cyklu – wydawnictwa.  Pierwsza z płyt okazała się na tyle dużym sukcesem, że z czasem wspomniane trio pojawiać się zaczęło na koncertach w całej Europie. Show, jaki tworzą na scenie, (bo kto widział zgodzi się, że to kapitalny show) jest znakomitą zabawą, a jednocześnie – w moim przekonaniu – fantastyczną promocją jazzu, jako gatunku. W mijającym roku kilkakrotnie zagrali w Polsce, a płyta – w moim przekonaniu jeszcze lepsza od poprzedniczki – będzie świetnym przypomnieniem spotkania z wymienioną trójką.

Trochę kompozycji własnych i tych znanych z płyt każdego z pianistów plus standardy składają się na siódemkę nagrań zagranych solo w duecie i w trio. „Freedom” grał Rantala na swojej płycie z udziałem m.in. Adama Bałdycha „Anyone With a Heart”. „White Moon” znamy z płyty Wollnego „Nachtfahrten”.  „She Said She Was A Painter” oraz „Africa” to z kolei nagrania z płyty „Polska” super grupy Możdżer-Danielsson-Fresco. Do tego „Summertime” i „La Fiesta” na bis na trzy fortepiany i Fender Rhodes Piano.  Nagranie audio nie oddaje niestety pełni atmosfery koncertu (w sferze marzeń pozostaje na razie wersja z DVD), ale i tak słuchałem tego z niewyobrażalną przyjemnością, w wyobraźni uzupełniając je „obrazem” z występu, na którym miałem przyjemność być. Wydawnictwo jest już dostępne na CD (winyl ukazał się wcześniej, w kwietniu, uświetniając jubileusz ćwierćwiecza wytwórni ACT Music).   Kto będzie miał okazję niechaj bieży na koncert, bowiem Leszek Możdżer, Iiro Rantala i Michael Wollny mają w repertuarze jeszcze więcej atrakcji. Oczywiście warto też bez dwóch zdań zaopatrzyć się w opisany powyżej album i cieszyć się świetną muzyką już teraz.

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s