Tom Hanks „Kolekcja nietypowych zdarzeń”

Wielka Litera, 2017

„Kolekcja nietypowych zdarzeń” to debiutancka książką Toma Hanksa. I jeżeli ktoś się jeszcze zastanawia lub ma wątpliwości to od razu zaznaczę, że chodzi o TEGO Toma Hanksa. Zaczęło się od wydrukowanego w „The New Yorker” opowiadania, skończyło na zbiorze 17 krótkich historii.  Niepozornych opowieści z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych.

Od razu zaznaczę, że potencjalny czytelnik powinien się przygotować raczej na zbiór zgrabnie opowiedzianych anegdotek, niż na ponadczasową, głęboką literaturę. Fajnie szuka się w tej książce, pewnego motywu, (aby nie psuć zabawy nie zdradzę, o co chodzi), który pojawia się w każdym z opowiadań. Dobrze wypadają historie z czwórką postrzelonych bohaterów i mocno żałuję, że ich przygody nie zajmują w tym zbiorze więcej miejsca.  Nie zabrakło Hanksowi oryginalnych pomysłów i talentu do gawędy. Pomimo to …

No cóż, Tom Hanks jest laureatem dwóch Oskarów, ale na literackiego Nobla (przynajmniej za opisywany tu debiut) nie powinien raczej liczyć. „Kolekcję nietypowych zdarzeń” można przeczytać, jako ciekawostkę, to całkiem przyzwoita rozrywkowa książka.  Jednakże tli się we mnie przekonanie, że o publikacji tych tekstów zdecydowało nazwisko autora. Prawdziwy debiutant nie miałby tak łatwo (casus kryminałów J.K. Rowling opublikowanych pod nazwiskiem Robert Galbraith, jest tu najlepszym przykładem).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s