JAZZOWE REKOMENDACJE: Diomede „People From East”

SJ Records, 2017

Już najbliższą środę, 25 października będzie miała miejsce premiera debiutanckiej płyty duetu Diomede, zatytułowanej „People From East”.  Diomede tworzą saksofonista Tomasz Markanicz oraz pianista Grzegorz Tarwid. Pomimo faktu, że muzycy grają wspólnie już 10 lat, dopiero niedawno nagrali materiał na debiutancką płytę.

Zarejestrowana w Monochrom Studio, muzyka jest wypadkową wspólnych doświadczeń, przeżyć, a przede wszystkim dwóch różnych spojrzeń na sztukę. Prostota melodii i harmonii, jak również inspiracja szeroko pojętą muzyką improwizowaną, łączą się z kanonem jazzowym oraz motywami folkowymi. Ideą muzyki duetu jest osiągnięcie jedności ze słuchaczami, oderwanie się od szarej rzeczywistości oraz umożliwienie odbiorcy odbycia dalekiej podróży w głąb siebie.

Tomasz Markanicz – saksofonista, kompozytor, założyciel kwartetu jazzowego STAFF, z  którym koncertował w Polsce i na świecie, biorąc  udział w konkursach muzycznych (m.in. I miejsce na Festiwalu Jazzowym w Gdyni 2005, II miejsce na Festiwalu Klucz Do Kariery w Gorzowie Wielkopolskim 2006, Krokus Jazz Festiwal, Leiden Festiwal 2006, Gettingen Jazz Festiwal 2007). Tomasz Markanicz zajmuje się szeroko pojętą muzyką improwizowaną. Porusza się w wielu stylach muzycznych, często występuje, jako muzyk sesyjny. Komponuje muzykę do filmu i teatru.

Grzegorz Tarwid – pianista i kompozytor. Zebrał doświadczenie od wielu mistrzów polskiej pianistyki: najpierw od weterana jazzu tradycyjnego Wojciecha Kamińskiego, następnie Andrzeja Jagodzińskiego i Michała Tokaja, by przenieść się na studia do Kopenhagi i inspirować się duńską szkołą free: Jacobem Anderskovem czy Carstenem Dahlem. Ma na swoim koncie koncerty m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Kazimierzem Jonkiszem, Albertem Begerem,  ale też Maciejem Obarą czy Tomaszem Dąbrowskim. Współtworzy autorski kwartet (z Maciejem Kądzielą, Andrzejem Święsem i Krzysztofem Szmańdą), trio Jachna/Tarwid/Karch, kwartet Shelton/Tarwid/Jacobson/Berre i Sextet Franciszka Pospieszalskiego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s