Dieter Ilg „B-A-C-H”

ACT Music, 2017

„B-A-C-H” to już czwarte podejście kontrabasisty Dietera Ilga do muzyki inspirowanej pracami kompozytorów muzyki klasycznej. W katalogu ACT Music znajdziemy albumy odwołujące się do „Otella” Verdiego, „Parsifala” Wagnera oraz dzieł Beethovena.

Dorastanie w rodzinie muzyków amatorów, studia na Akademii Muzycznej we Fryburgu Bryzgowijskim, wyjaśniają fascynacje Dietera Ilga klasyką.W nagraniu bachowskich wariacji towarzyszyli Ilgowi pianista Rainer Böhm i perkusista Patrice Hėral, którzy partnerowali liderowi tria także na poprzednich płytach.

Pośród tuzina kompozycji mistrza Jana Sebastiana, które stały się dla Ilga inspiracją znajdziemy między innymi świetne rozpoznawane: „Arię” z III Suity orkiestrowej D-dur czy „Wariacje Goldbergowskie”, które pojawiają się w czterech odsłonach. Artyści sięgają jednak także po mniej popularne utwory. Poszczególne bachowskie wycieczki Ilga nie trwają długo – nagrania liczą po cztery do pięciu minut. Nie są to tylko ujazzowione wersje kompozycji. Jak wynika już z opisu i co łatwo dostrzeże uważny słuchacz, trio Dietera Ilga traktuje poszczególne dzieła, jako punkt wyjścia do swingujących podróży, przywodzących na myśl chopinowskie interpretacje Andrzeja Jagodzińskiego czy płyty Jacquesa Loussiera (choć w porówaniu z francuskim pianistą Dieter Ilg wypada o wiele subtelniej i – w mojej ocenie – lepiej). „B-A-C-H” to znakomity mariaż klasyki z jazzem, idealne połączenie estetyki każdego z tych gatunków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s