Miklós Lukács „Cimbalom unlimited”

BMC Records, 2017

Cymbały, jako instrument kojarzą się w naszym kraju raczej z muzyką ludową, lub też – literacko – z koncertem Jankiela. Okazuje się, że cymbały znajdują także swoje miejsce w jazzie. Udowadnia to węgierski wirtuoz tego instrumentu Miklós Lukács na swojej najnowszej płycie „Cimbalom unlimited”

Lukács grywał w swojej karierze z wieloma gwiazdami, a bogate c.v. i wcześniejsza sceniczna znajomość, pozwoliły mu zaprosić do nagrania płyty kontrabasistę Larry’ego Grenadiera (Brad Mehldau Trio, Hudson) i perkusistę Erica Harlanda (Charles Lloyd New Quartet). Wraz z tą doborową sekcją zarejestrował w Budapest Music Center dziewięć utworów (w tym jeden z nich podczas występu na żywo w klubie Opus).

Cymbały najpełniej prezentują się oczywiście w utworach dynamicznych. Fantastyczny jest chociażby „Peacock Dance” z pierwszą połową zagraną tylko w duecie cymbałów i perkusji oraz świetną solówką Harlanda w drugiej części. Jednakże Lukács także w spokojniejszych kompozycjach („Dawn Song”, „Aura”) udowadnia jak znakomicie można odnaleźć w tym instrumencie pokłady subtelności i delikatności. Lider tria sięga czasem do dość nieoczekiwanych inspiracji – zaskoczeniem są choćby hinduskie motywy w „Sunrise in Chennai”. Potrafi także uniknąć zdominowania swoich utytułowanych partnerów, pozostawiając zarówno Grenadierowi jak i Harlandowi sporo miejsca na indywidualne popisy. Warto jeszcze wspomnieć, że zamykający płytę „R.I.EP.”, dedykowany jest Péterowi Esterházy, zmarłemu w roku 2016, wybitnemu pisarzowi węgierskiemu.

Miklósa Lukácsa jazzowy świat zauważył już jakiś czas temu, czego dowodami są, wspomniane wcześniej liczne kolaboracje ze światową czołówką jazzu. Te rekomendacje i oryginalność propozycji węgierskiego muzyka stanowić powinny zachętę do sięgnięcia po jego płytę.  Album ciekawy, klasowy i zdecydowanie prawdziwie jazzowy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s