Sławek Jaskułke „Tokyo Solo Concert 2016”

Sea Label, 2017

Koniec lata pośród wielu ekscytujących nowości przyniósł ze sobą miedzy innymi kolejną solową płytę Sławka Jaskułke. Piątą w dyskografii i czwartą wydaną od roku 2013. Niemal co roku, mamy więc możliwość poznania, co narodziło się podczas kolejnego spotkania sam na sam muzyka i instrumentu. 

Ewentualni malkontenci nie powinni jednak narzekać na brak urozmaicenia w propozycjach Artysty, bowiem każde z tych wydawnictw odsłania zupełnie inne pokłady wrażliwości, inne inspiracje, inne pomysły.

Najnowszy album to rejestracja koncertu z roku 2016 z polskiej ambasady w Tokio i jednocześnie pewnego rodzaju podsumowanie poprzednich solowych płyt. Cztery pierwsze nagrania to rozbudowane wersje utworów z „Moments” – ogromne wrażenie robi zwłaszcza 12-minutowa „Tokitura”. Dwa kolejne rozwijają minimalistyczno-kontemplacyjne klimaty płyt „Senne” i „Sea”. Całość podsumowuje nowa kompozycja „Szaro”, poświęcona Krzysztofowi Komedzie, którą – w wersji na sekstet – można było usłyszeć podczas wykonań programu inspirowanego właśnie muzyką Komedy.

Japońska publiczność darzy szczególną atencją pianistów. Zarówno klasycznych – uwielbienie dla Chopina w Japonii nie zna granic – jak i jazzowych – stąd liczne rejestracje koncertów z tego kraju światowych gwiazd jazzowego fortepianu. To świetne miejsce do nagrania koncertowej płyty. Owszem wymagające, ale tak doświadczony i znakomity muzyk jak Sławek Jaskułke, bez problemów wpasował się w oczekiwaną estetykę, klasą dorównując najlepszym. To w moim przekonaniu jedna z lepszych płyt trójmiejskiego muzyka.  

Na koniec trzeba podkreślić edytorską jakość wydawnictwa, do czego zresztą Sławek Jaskułke zdążył już nas przyzwyczaić. Warto zwrócić także uwagę na wysoką techniczną, jakość nagrania: rejestracji dokonano w – podobno bliskim ideałowi – systemie Direct Stream Digital.                

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s